Hindistan'da 500 yıllık caminin yerine tapınak

Hindistan'da fanatik Hindular tarafından yıkılan 500 yılık Babri Camii'nin yerine hindu tapınağı yapılıyor. Tapınağın temel atma törenlerine ise Başbakan Modi de katıldı.

Google Haberlere Abone ol

Hindistan’ın kuzeyindeki Ayodha kentinde 16’ıncı yüzyılda inşa edilen ve 28 yıl önce radikal Hinduların saldırısıyla yıkılan Babri Camii'nin yerine inşa edilecek Hindu tapınağının temeli atıldı. Hindistan Başbakanı Nerandra Modi, tarihi Babri Camii'nin (Babri Masjid) yerine inşa edilecek tartışmalı Hindu tapınağının temel atma törenine katıldı.

Modi, Cammu Keşmir'in özel yönetim statüsünün kaldırılmasının birinci yıl dönümünde başlatılan tapınak inşasında temele 40 kilogram ağırlığında sembolik gümüş bir tuğla koydu.

Törende konuşan Modi, tapınak inşasının Hindistan için önemine vurgu yaparak, "Hindistan için duygusal bir andır. Uzun bir bekleyiş bugün sona eriyor" dedi.

Modi, tarihi Babri Camii'nin yerine Hindu Kral Rama adına büyük bir tapınak inşa edileceğini kaydederek, bu ana şahit olduğu için memnuniyetini dile getirdi.

Cami arazisi, Hindular ve Müslümanlar arasında tartışma konusuydu

Babri Camii, Babür İmparatorluğu döneminde 1528-29'da inşa edilmişti. Hindular, Müslümanların buradaki Kral Rama Tapınağı'nı yıkıp yerine cami yaptığını öne sürüyordu.

BBC’de yer alan habere göre, Babir Camii'nin 1992'de yıkılmasından sonra başlayan ayaklanmalarda yaklaşık 2 bin kişi hayatını kaybetti.

Yüzyılı aşkın bir süredir hem Hindular hem de Müslümanlar, arazide hak iddia ediyordu.

Geçen yıl Yüksek Mahkeme, arazinin Hindulara ait olduğuna karar verdi. Mahkeme, kentte Müslümanlara yeni bir cami inşa etmeleri için başka bir arazi tahsis etti.

İnşaat sembolik açıdan önemiyle Nharatiya Janata Partisi'nin milliyetçi Hindu tabanında desteğini güçlendirecek bir adım olarak görülüyor.

Temel atma töreni, Hindistan'da koronavirüs vakalarında rekor sayıda bir artışın görüldüğü bir dönemde yapıldı.

Hükümet yetkilileri, tören sırasında Covid-19 protokollerine uyulduğunu açıklarken, BBC Hindu Servisi Muhabiri Sarvapriya Sangwan, tören alanının çevresine konan barikatların gerisinde büyük kalabalıkların toplandığını söylüyor.

Çok sayıda kişinin töreni izleyebilmek için evlerinin damlarına çıktığı ve slogan attıkları belirtiliyor.

Bu kişilerin çoğunun maske takmadığı ve sosyal mesafe kurallarına uymadıkları görüldü. Çok sayıda kişi tapınak inşaatı için altın ve gümüş gönderdi.

Hindistan'da koronavirüs vaka sayısı 1 milyon 900 bini geçti. Virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı da 40 bine yaklaştı.

Tapınağın inşaatında kullanılması için ülkenin birçok yerinden Hinduların altın ve gümüş para gönderdiği haber veriliyor.

Bazı kişilerin altın külçe yolladığı söyleniyor.

Hindistan basını altın ve gümüşlerin polis korumasında olduğunu yazdı.

Times of India gazetesi, tapınağın inşaatında üzerlerine "Shri Ram" (Kral Rama) yazıları bulunan 200 bin tuğlanın kullanılacağını duyurdu.

Nagara tarzında inşa edilecek üç katlı tapınak 366 sütunun üzerinde yükselecek ve beş kubbeli olacak.

 

Yorumlar