Herkes zam istiyor ama kimse sonucunu düşünmüyor

Ücretlere yapılan zamlardan sonra hemen hemen her kaleme zam geldiği gerçeğini unutan muhalefet ve bazı çalışanlar hükümetten asgari ücret ve emekliye zam istiyor. Herkesin bildiği bir gerçek var ki, zam yapıldıktan sonra anında eriyor. Çünkü aynı anda her şeye de zam geliyor.

Google Haberlere Abone ol
Herkes zam istiyor ama kimse sonucunu düşünmüyor

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in ekonomi kurmayları, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldi. Görüşmede, CHP heyetinin başındaki gölge bakan Yalçın Karatepe'nin asgari ücret zammı ve emekli maaşları konularını gündeme getirmesi bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Hazine ve Maliye'den sorumlu gölge bakanı Yalçın Karatepe ile bakanlıkta bir araya geldi. Görüşme saat 10.00 civarında başladı. İkilinin görüşmesinin ardından herhangi bir basın açıklaması yapılması beklenmiyor.

GÖRÜŞMEYE HEYETLER EŞLİK ETTİ

Mehmet Şimşek, CHP'li Yalçın Karatepe'yi bakanlık binasının kapısında karşıladı. Görüşmenin iki isim arasında geçeceği öğrenilirken, heyette CHP'yi temsilen iki ekonomi kurmayı daha yer aldı. Bu isimler; Genel Sekreter Selin Sayek Böke ve Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir oldu.

Heyet, halihazırda hükümetin çalıştığı vergi reformu paketi için önerilerin yer aldığı bir rapor hazırladı. CHP'li kurmaylar ayrıca acil önlem alınması gereken konular olarak nitelendirdiği başlıkları da Hazine ve Maliye Bakanı'na sunacak.

ASGARİ ÜCRET VE EMEKLİ ZAMMI TALEPLERİ

CHP'li Yalçın Karatepe, temmuzdan itibaren asgari ücrete en az enflasyon farkı kadar zam yapılması talebini dile getirecek. Emekliler için de enflasyon oranına refah payı eklenerek aylıkların artırılması önerisi masada olacak.

Görüşmede ayrıca tarımsal desteklerin artırılması, TÜİK verileri, Varlık Fonu gibi başlıklar da CHP'li kurmaylar tarafından gündeme getirilecek. Bu konuların detaylı bir şekilde ele alınacağı ve çözüm önerilerinin tartışılacağı bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Şimşek'in CHP heyeti ile görüşme kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in CHP Genel Merkezi'nde yaptığı görüşmede alınmıştı. Bu görüşmenin ardından CHP'nin ekonomi kurmayları, Şimşek ile bir araya gelerek ekonomik konuları ele almaya karar vermişti.

CHP'nin gölge kabinesinde yer alan isimler daha önce İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de görüşmüştü. Bu görüşmelerde çeşitli konular ele alınmış ve çözüm önerileri tartışılmıştı.

Mehmet Şimşek ile yapılan bu görüşme, CHP'nin ekonomik politikalar ve reform önerileri konusunda hükümetle diyalog kurma çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor. Görüşmelerin sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Yorumlar