Hemşireler Günü ve Haftası

- Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş: - "Yıpranma payı, bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yasalaşmalı" - "Yüzbinlerce taşerona verilen kadro, sayıları çok az olan vekil ebe ve hemşirelere de verilmeli"

Google Haberlere Abone ol

ANKARA (AA) - Memur-Sen Genel Başkan Vekili ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Yıpranma payı, bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yasalaşmalı." ifadesini kullandı.

Memiş, Hemşireler Günü ve Haftası dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, sağlık hizmetinin yükünü çeken hemşirelerin sorunlarının, acilen çözülmesi gerektiğini belirtti.

Sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, yıllık sağlık hizmetlerine ulaşım ve vatandaş memnuniyetinin artmasına karşın, personel sayısında artış yaşanmadığına dikkati çeken Memiş, şöyle devam etti:

"Bu başarının sağlanmasında, sağlık çalışanları içinde en büyük sayıya sahip olan hemşirelerin payı büyüktür. Hemşireler, sağlıkta dönüşümün kahramanlarından olmalarına karşın, hak ettikleri değeri görmemekte, sorunlarının çözümüne yönelik kalıcı adımlar atılmamaktadır. Gerekli istihdamlar yapılarak, başta hemşireler olmak üzere sağlık çalışanlarının yükünün azaltılması gerekmektedir."

Sağlık çalışanlarının ortak sorunlarından birisinin yıpranma payı olduğunu vurgulayan Memiş, "Büyük çoğunluğu kadın olan sağlık çalışanları, 7 gün 24 saat çalışmasına karşın yıpranma payı alamıyor. Uzun uğraşlarımız sonucu yıpranma payı TBMM aşamasına gelmiş durumda. Yıpranma payı bütün sağlık çalışanlarını kapsayacak şekilde yasalaşmalı." ifadesini kullandı.

Memiş, sağlık çalışanlarının bir başka sorununun da performans sistemi olduğunu ifade ederek, çalışanları memnun edecek, çalışma barışını sağlayacak, hizmet kalitesi ve verimliliğini artıracak yeni bir performans sisteminin hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi.

Ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını isteyen Memiş, böylece sağlık çalışanlarının, emekli olduklarında yaşadıkları emekli maaşı ve emeklilik tazminatı kayıplarının önüne geçileceğini kaydetti.

Sağlık çalışanlarının çocuklarına yönelik kreş sorununa da değinen Memiş, mevcut kurumlardan kreşi olmayan yerlerde kreş açılması, yeni yapılacak tesislerde de mutlaka kreşe yer verilmesi, 24 saat esasına göre hizmet veren kurumlarda kreş hizmetinin de 24 saat yapılmasını istedi.


- Şiddetle mücadelede kararlı olunmalı

Memiş, sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayacak yasal düzenlemenin, kararlılıkla uygulanması gerektiğini kaydetti.

Kamuda sözleşmeli istihdamın yanlış olduğunu değerlendiren Memiş, farklı türdeki istihdamların çalışma barışını bozduğunu, başta aile bütünlüğü olmak üzere birçok sorunu beraberinde getirdiğini vurguladı. Memiş, "yüzbinlerce taşerona verilen kadro, sayıları çok az olan vekil ebe ve hemşirelere de verilmeli" çağrısında bulundu.

Yorumlar