HDP'den İyi Parti'ye 'fezleke' tepkisi

HDP'li milletvekillerinin fezlekelerine TBMM Genel Kurulu'nda evet oyu vereceğini açıklayan İyi Parti'ye HDP'den tepki geldi. HDP'liler, İyi Partilileri "İkbal avcılığı" ile suçladı.

Google Haberlere Abone ol

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “HDP’yi kapatsalar da kararlıyız, bütün milletvekillerini yargılayıp cezaevine koysalar da değiştirmeyeceğiz. Bütün belediyelerimize kayyım atandı, değiştirmedik tutumumuzu. Biz ilkesel yaklaşıyoruz” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç’un bir grup basın mensubunun sorularına verdiği yanıtlar özetle şöyle oldu:

(Fezlekelerin Karma Komisyon’da görüşülme olasılığı) Şimdi 955 fezlekenin önüne bu fezlekeleri geçirmenin hukukta nasıl bir açıklaması var? Şimdi 5 fezlekesi olan milletvekiline 6’ncısı gelmiş. O 5 fezlekeyi koymayıp altıncısını işleme koymak, “Aslında diğer 5 fezleke uyduruk fezlekelerdi onları işleme koymadık, 6’ncısı ciddi onu devreye alıyoruz” anlamına mı geliyor. Burada ölçü ne? Politik açısından baktığımızda aslında iktidar ortakları, AKP ve MHP diyor ki, Biz HDP'yi demokratik siyasetten tasfiye etmek istiyoruz. Bunun için de bütün vekillerin dokunulmazlığını kaldıracağız, hepsini yargılatacağız, hepsine ceza verdireceğiz. Hukuki açıdan da politik açıdan da tuhaf bir durum var. Siyasi olarak baş edemediğimiz, siyasi olarak fikirlerini yenemediğiniz, yani sandıkta yenemediğiniz bir siyasi partiyi siz yargı yoluyla tasfiye etmeye çalışıyorsunuz.

UZUN VADELİ BAŞKA BİR HESAP VAR

Bunun içinde seçim hesabı da var ama sadece bu değil. İktidar Anayasa'yı tek başına değiştirecek sayı olan 400 milletvekiline ulaşmak istiyor. Dertleri mutlak iktidara ulaşmak. Yerel yönetimleri kayyum atamalarıyla ve bu sopayı bütün muhalif belediyeler üzerinde sallayarak kontrol altına aldılar. Medya, hukuk, üniversiteler, akademi dünyası kontrol altında. Yasamada sayısal çoğunluğu var fakat anayasa değişikliği yapamıyorlar. Bunu da sağlarlarsa mutlak iktidara ulaşmak için engel kalmayacak. Anayasayı istedikleri gibi yazacaklar. İşin içinde seçim hesabı var, ama sadece seçim hesabı değil daha uzun vadeli başka bir hesap da var.

Yeni anayasa yapmak için Meclis’te 400 milletvekiline sahip olmak gerek. Bir tek yolu kaldı bunun. İYİ Parti’yi yanınıza katacaksınız ya da baraj altı bırakacaksınız ve HDP’yi tasfiye edeceksiniz. HDP seçime giremezse, engellenirse bu oyların karşılığı olan milletvekilliği AKP’ye gidecek diye düşünüyorlar, hesapları bu. 

AĞIRALİOĞLU’NUN İKBAL AVCILIĞI YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORUZ

(İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu’nun “evet deriz” açıklaması) Yavuz Bey fezlekeleri görmüş de bir yargıya mı varmış, biz görmedik. Önceden kararı vermiş kendisi. Konuşmasında adaletten bahsediyor, adaletle alakası olmayan bir kişi. Yavuz Bey HDP hakkında sık sık münasebetsiz laflar ediyor, çok ciddiye almıyoruz kendisini. AKP-MHP’nin kapısında ikbal avcılığı yaptığını düşünüyoruz. Ciddi olarak tartışmak istiyorsa, her platformda açıkça tartışmaya, söylediklerinin cevabını vermeye hazırız. Öyle tek kale maçla siyaset olmaz, ciddiyet de olmaz. İkbal avcılığı yapar. İYİ Parti içindeki koltuk peşinde koşanlardan bir tanesidir.

HDP ÜZERİNDEN MİLLET İTTİFAKINI PARÇALAMAYA ÇALIŞAN BİR İKTİDAR VAR

(HDP üzerinden Millet İttifakı’nın parçalanmaya çalışıldığı iddiası) Biz Millet İttifakı’nın bir parçası değiliz ama bizim üzerimizden Millet İttifakı’nı parçalamaya çalışan bir iktidar tutumu olduğu çok açık. Millet İktidarının parçası olan partilerin bu durumun farkında olması ve buna yönelik siyaset ve taktik geliştirmeleri önemlidir diye düşünüyorum. Buradaki sorun iktidarın demokratik meşruiyeti olan ve siyasi etiğe uygun olan yöntem, söylem ve araçları kullanarak mücadele etmiyor olmasıdır. Yürümenin çeşitli mensupları ellerinde fotoğraflarla TV stüdyoları dolaşıyor. Meşru değil yaptıkları. Ya itibar suikastı yapıyorlar ya kara propaganda yapıyorlar, gerçek olmayan iddialar ortaya atıyorlar ve bunlar üzerinden bir algı operasyonu sürdürüyorlar. Bu yaptıklarıyla Türkiye’deki politik iklimin demokratikleşmesi, normalleşmesi ve demokratik bir zeminde konuların tartışılmasına engel oluyorlar.

HDP’Yİ KAPATSALAR DA DEMOKRATİK BARIŞÇIL ÇÖZÜMDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Gare operasyonu muhalefet içinde değil iktidar için zorlayıcı oldu. Muhalefet iyi bir sınav verdi. İktidar yaptığı operasyonun başarısızlığını örtmek için muhalefete, HDP’ye saldırıyor. Biz siyasi partiyiz ne ordumuz ne askerimiz var. Alıkonulanların asker ve polislerin aileleri Meclis’e geldiğinde, HDP olarak kurtarılmaları için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız dedik, diğer partilere de çağrı yaptık. Burada HDP’ye yapılan saldırı karşılıksız kaldı. Daha sonra İçişleri Bakanı yeniymiş gibi Çözüm Süreci’ndeki fotoğrafları çıkardı. Eş başkanımız cevap verdi. O da tutmadı, bu kez Gare’ye milletvekili gitti senaryosu yazdılar. O da tam bir yalan, iftira, itibar suikasti, bir kadın vekili hedef gösterme. Bunları neden yapıyorlar, çaresizler. İkincisi de Kürt sorununun demokratik ve barışçıl çözümü dışında çözüm yolu olduğunu düşünmedik, düşünmüyoruz. Bu iktidar 5-6 yıldır güvenlikçi politikalarla sorunu çözme anlayışında. Bu çözüm değil, çözümsüzlüktür. Bundan sonuç elde edilemez. Biz demokratik ve barışçıl çözüm için elimizden geleni yapma ve bu mücadeleden vazgeçmeme konusunda kararlıyız. HDP’yi kapatsalar da kararlıyız, bütün milletvekillerini yargılayıp cezaevine koysalar da değiştirmeyeceğiz. Bütün belediyelerimize kayyım atandı, değiştirmedik tutumumuzu. Biz ilkesel yaklaşıyoruz. 

 

Kaynak: Gazete Duvar

Yorumlar

Ank şehit Ali köyü İyi parti iyi düşünsün iliki yol var yolun biri millet biri dağ