HDP'den CHP'ye soğuk duş: Artık yokuz!

CHP ile gizli ittifak yaptıklarını itiraf eden HDP'den yeni bir açıklama geldi. HDP Eş Başkanı Buldan, parti tabanının gizli ittifak istemediğini belirterek, isteyen partilere kapılarının açık olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

CHP ile HDP arasındaki gizli ittifakın deşifre olmasından sonra her iki taraftan gelen ortamı yatıştırıcı açıklamaların işe yaramadığı ortaya çıktı. Çünkü gelinen noktada, seçmeninin baskısına ve tepkisine maruz kaldığı anlaşılan HDP daha fazla gizli ittifakla yürüyemeyeceğini açıkladı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'dan CHP'yi zor durumda bırakacak sürpriz bir çıkış geldi. Artık kapalı kapılar ardında ittifak görüşmesi yapmayacaklarını belirten Buldan, "Halkımız bunu kabul etmiyor. Halkımız, şeffaf, açık bir ittifak istiyor. Bunun için kapımız bütün muhalefet partilerine açıktır" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Kars'ta HDP İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında, salgın süreci dolayısıyla halkla bir araya gelemediklerini, bu kapsamda normalleşme sürecinde ziyaretlere başladıklarını söyledi.

Kazandıran ve kaybettiren pozisyonunda olduklarını ifade eden ve bundan sonra kapalı kapılar arkasında ittifak pazarlıkları yapmayacaklarını ifade eden Buldan, "Bu ülkeye barış, demokrasi, özgürlükler gelecekse bunlar demokrasi güçlerinin bir araya geldiği ve oluşturacağı ittifaklarla gelecektir. Şimdi herkes HDP'yi bir öcü partisi olarak görüyor ve önümüzdeki seçimlerde bizimle ittifak yapılmaması için önlemler almaya başladılar. Bakalım biz başkalarıyla ittifak yapacak mıyız? Kazandıran ve kaybettiren bir pozisyonda olan milyonlarca insanın oy verdiği bir parti, başkalarına gitmek yerine, diğer partilere kapısını açacak şeffaf ve demokratik bir ittifakın önünü açacak. İsteyen gelir, isteyen gelmez, bu kadar basittir" şeklinde konuştu.

GÖZLER İTTİFAKI GİZLEYEN CHP'DE

CHP'nin ise HDP'nin bu hamlesine karşı nasıl bir hamle yapacağı merak ediliyor. CHP, İyi Parti ile yaşadığı benzer bir sorun sonrasında Ramazan Bayramı bahanesiyle Meral Akşener'in evine heyet şeklinde ziyaret gerçekleştirmiş, durumu düzeltmeye çalışmıştı. Akşener de ziyaret sonrasında yaptığı açıklamada, ziyaretin sorun olmadığı mesajı taşıdığını söylemişti.

Yorumlar