Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten kirada yüzde 25 sınırı açıklaması: Kalkıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, kirada yüzde 25 sınırının yakın zamanda kalkacağını açıkladı. Bakan Şimşek, ekonomik gelişmelerle ilgili de önemli değerlendirmelerde bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Kirada yüzde 25 sınırı kalkıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira artışında yüzde 25 sınırının devam etmeyeceğini açıkladı. Bakan Şimşek, TRTHaber'de katıldığı bir programda ekonomi gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

KİRA ARTIŞINDA YÜZDE 25 SINIRI KALKIYOR

Mehmet Şimşek, kira artışında yüzde 25 sınırının devam etmesine yönelik bir çalışma olmadığını belirtti. Şimşek, “Devam etmesi için ben bir sebep görmüyorum. Etmemesi gerektiğini düşünüyorum. Devam etmesi yönünde yapılan bir çalışma yok. Zaten bir süreliğine o düzenleme yapılmıştı. Çok büyük ihtimalle devam etmez diye düşünüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

EKONOMİDE DENGELENME VE CARİ AÇIK

Bakan Şimşek, ekonomide net ihracatın etkisiyle olumlu gelişmeler yaşandığını vurguladı. "Büyümede kompozisyon değişiyor, büyümede bir dengelenme var. Bu da beraberinde ortaya çıkan dengesizlikleri gideriyor. En önemli dengesizliklerden bir tanesi cari açık. Geçen sene mayıs ayında 57 milyar dolar civarındaydı. Bu sene bu açık mayıs ayı itibarıyla 30 milyar doların altına düşmüş olacak."

FON AKIŞINDA BÜYÜK ARTIŞ

Türkiye’ye fon akışında öngörülenden çok daha büyük bir artış yaşandığını belirten Şimşek, "Yerel seçimlerden sonra son 1,5 ayda ciddi bir fon akışı ve Türk lirası lehine portföy değişikliği var. Merkez Bankası swap hariç rezerv pozisyonu neredeyse 49 milyar dolarlık bir iyileşme gösterdi" ifadelerini kullandı. Belirsizliklerin azalması ve programın çalıştığının ortaya çıkmasıyla Türkiye'ye olan ilginin arttığını da sözlerine ekledi.

KREDİ NOTU ARTIŞI

Türkiye’nin kredi notunda da olumlu gelişmeler yaşandığını söyleyen Mehmet Şimşek, "12 yıl sonra Fitch Türkiye’nin kredi notunu artırdı. S&P, 11 yıl sonra artırdı. Artırmakla kalmadılar, görünümümüz pozitif. Program çalışmaya devam ederse notu tekrar artıracağız şeklinde pozitif görünümde duruyorlar."

KAMUDA TASARRUF VE REFORM ADIMLARI

Kamuda tasarruf paketi hakkında bilgi veren Şimşek, "Bazı kamuda tasarruf paketi açıkladık. Onu güçlü bir şekilde uygulayacağız. En önemli konu verimliliği artıracak, Türkiye'nin rekabet gücünü artıracak, yapısal reformları hızlandıracağız. İki kanaldan para politikasına dezenflasyon için destek vereceğiz. Bütçe disiplini ve reformları hızlandırarak verimlilik artışı üzerinden destek vereceğiz."

BÜTÇE AÇIĞI VE DEPREMİN ETKİLERİ

Deprem felaketinin bütçe açığına etkisini değerlendiren Şimşek, "Geçen sene deprem felaketi yaşadık. Bu felaketin yaralarını sarmayı önceliklendirdik. Deprem harcamaları hariç bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 1,6. Bu sene harcama disipliniyle geçen seneki açığın altında bir açıkla kapatacağız. Maliye politikası ayağında dezenflasyona güçlü destek vermiş olacağız."

KUR VE ENFLASYON

Enflasyonla ilgili değerlendirmelerde bulunan Mehmet Şimşek, "Geçen sene inşaat malzemeleri fiyatları, işçilik gibi konular yaz aylarında muazzam bir artışa geçti. Bu sene baz etkisi nedeniyle böyle bir şey öngörmüyoruz. Reel sektöre kaynak akışı durmasın diye KDV ve ÖTV artırdık. Deprem yaralarını sarmak için bu sene vergi artışı olmayacak."

VERGİ ARTIŞI VE ENFLASYON BEKLENTİLERİ

Vergi artışına dair açıklamalarda bulunan Şimşek, "Bir takım istisna ve muafiyetler hariç KDV’de artış öngörmüyoruz. Bu sene vergi artışı olmayacak. 12 aylık enflasyon beklentisi 33 civarına, 24 aylıkta yüzde 22 civarına indi. Enflasyon beklentilerinde iyileşme var."

ASGARİ KURUMLAR VERGİSİ VE GAYRİMENKUL GELİRLERİ

Şimşek, "Bütün şirketler için asgari kurumlar vergisi üzerinde çalışıyoruz. Arsalar ve gayrimenkuller üzerinden elde edilen gelirler üzerine de bir çalışmamız var" dedi. Vergide adaleti sağlamaya yönelik ciddi çaba içerisinde olduklarını da belirtti.

SWAP KANALLARI

Swap kısıtlamaları konusuna değinen Mehmet Şimşek, "Aşırı oynaklılara zemin hazırlamak istemedik. Önümüzdeki dönemde değerlendireceğiz, başlangıçta tek yönlü olmak üzere, 1 yıl sonrasını önceliklendirerek bir adım atacağız" dedi.

FATF VE KARA PARA AKLAMA İLE MÜCADELE

Şimşek, FATF’ın "yerinde denetim yaparak Türkiye'nin çıkış sürecini başlatabiliriz" dediğini belirterek, "Kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadelede en yüksek seviyeye çıkaracağız. Her halükarda bu listeden çıkarız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar