"Hayalimizi gerçekleştirdik"

- Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Yazıcı: "Göreve geldiğimizde Dünya Ralli Şampiyonası'nı tekrar Türkiye'ye getirmek bizim için bir hayaldi. Hayalimizi gerçekleştirdik. Bunun için çok mutluyum" - "İnsanlar yemeklerini yerken, yatlarında otururken dünyanın en hızlı sporcularını izleyebilecek. Bu çok önemli ve değerli" - "WRC'nin 700 milyon izleyicisi var. 132 ülkede 12 bin saat yayın yapılacak. Ülkemizi müthiş bir şekilde tanıtacağız"

Google Haberlere Abone ol
"Hayalimizi gerçekleştirdik"


MUĞLA (AA) - SABRİ KESEN - Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) Başkanı Serkan Yazıcı, 2018 Dünya Ralli Şampiyonası (WRC) takvimine dahil olarak hayallerini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yazıcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, WRC'de 10. ayağın, Türkiye Rallisi adı altında 13-16 Eylül 2018'de Marmaris'te yapılacağını anımsattı.

Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonunun (FIA) geçen hafta sonu gerçekleştirilen Marmaris Rallisi'ni aday yarış olarak belirlediğini ifade eden Yazıcı, bin 100 kişilik bir ekiple çok iyi bir organizasyon çıkarttıklarını dile getirdi.

FIA'nın en önemli görevlilerinin yarışı çok beğendiğini, WRC'nin 10. ayağının Marmaris'te yapılmasına ilişkin nihai kararı verdiğine dikkati çeken Yazıcı, "Göreve geldiğimizde Dünya Ralli Şampiyonası'nı tekrar Türkiye'ye getirmek bizim için bir hayaldi. Hayalimizi gerçekleştirdik. Bunun için çok mutluyum. Bu işe destek veren devlet büyüklerimiz, kamu kurumları, federasyon yönetimi ve çalışanlarıyla bu başarıyı kazandık." diye konuştu.

Şampiyonaya sporculuk döneminde katıldığını hatırlatan Serkan Yazıcı, yarıştığı için WRC'nin müthiş bir organizasyon olduğunu çok iyi bildiğini ifade etti.

WRC'nin Avustralya, Arjantin gibi etaplarına katıldığını anlatan Yazıcı, Arjantin'de yarışların olduğu zaman 4 gün ulusal bayram ilan edildiğini, Portekiz'de sadece bir etabı 250 bin seyircinin izlediğini söyledi.


- "Dünyanın en güzel etabı"


WRC'de yarışan birçok otomobilin Türkiye'de üretildiğine dikkati çeken Yazıcı, şöyle devam etti:

"Lastikleri bile Türkiye'de üretiliyor. Maalesef Türkiye'nin otomobil sporuna bakışı farklı. Otomobil sporuna korkulan bir olay gibi görülüyor. Otomobil sporu gelişimdir, teknolojiktir bir iştir. Dünya Şampiyonası'nda yarışan arabalar hep en çok satılan arabalardır. Çok özel araçlarda çok özel pilotları görürsünüz. WRC'de bugüne kadar ki en güzel etab Marmaris'te olacak. Deniz kenarında 11 kilometrelik etap var. İnsanlar yemeklerini yerken, yatlarında otururken dünyanın en hızlı sporcularını izleyebilecek. Bu çok önemli ve değerli. WRC'nin 700 milyon izleyicisi var. 132 ülkede 12 bin saat yayın yapılacak. Ülkemizi müthiş bir şekilde tanıtacağız. Yarışların haricinde Marmaris'in doğal güzellikleri de ekrana yansıyacak. Biraz iddialı olmak gerekirse WRC'nin en güzel doğası Marmaris'te. FIA yetkilileri de bunu kabul etti. Yarış sırasında canlı yayınlanacak etabı 'dünyanın en güzel etabı' şeklinde nitelendirdiler."

Türkiye'de büyük ses getireceğine inandığı yarışmanın hazırlıklarına şimdiden başladıklarını belirten Yazıcı, elini taşın altına koyabilecek çok iyi ortaklar bulmaları gerektiğini bildirdi.

"Seyirciyi nasıl taşırız, organizasyona nasıl bir hikaye buluruz." gibi çalışmalar yürüttüklerini aktaran Yazıcı, sponsorları iki ay içinde belirlemeleri gerektiğine işaret etti.


- Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan destek


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın WRC'nin Türkiye'ye gelmesi için çok destek olduğunu vurgulayan Serkan Yazıcı, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanımıza Dünya Ralli Şampiyonası için davet götüreceğiz. Kendisi çok yoğun ama bu kadar büyük bir organizasyona start ya da ödül vermek için gelirse çok mutlu oluruz. Bu tür organizasyonlarda en önemlisi teşekkürdür. Bu yarışlar çok büyük iş. Kilometrelerce iş yapıyorsunuz. Bize destek veren Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanımız, Valimiz, kamu kurumlarımız, görevlilerimize çok teşekkür ediyorum."

Yorumlar