Hasan Yeşildağ kimdir? Hasan Yeşildağ nerelidir?

Hasan Yeşildağ kimdir soruları uzun yıllardır sıklıkla gündemde olan sorulardan biridir. Çünkü 90'lı yıllara kadar gerilere giden bir mazisi var Hasan Yeşildağ isminin kamuoyuyla olan ilgisi.

Google Haberlere Abone ol
Hasan Yeşildağ kimdir? Hasan Yeşildağ nerelidir?

Hasan Yeşildağ kimdir, nerelidir, ne iş yapar gibisinden sorular uzun yıllardır ara ara gündeme getirilerek sorulur. Son olarak bugün yine CHP yandaşı bir kısım gazetelerde Hasan Yeşildağ'ın Çamlıca Kulesi'ndeki restoranın işletmeciliğini yaptığı iddia edilmişti. Bu nedenle bir kez daha Hasan Yeşildağ kimdir sorusu gündeme geldi. Hasan Yeşildağ ismi anıldığında ister istemez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın zorlu günleri daha doğrusu cezaevi günleri akla geliyor. 

HASAN YEŞİLDAĞ KİMDİR?

Çünkü, Erdoğan'ın cezaevindeki can yoldaşı, daha doğrusu canını koruyan kişiydi. Yeşildağ'la Başbakan Erdoğan'ın ilişkisi bir hayli gerilere uzanıyor. Bu ilişkinin derinliği bir yana, su yüzüne çıkması Saray Cezaevi dönemine denk düşüyor.

Hasan Yeşildağ kimdir
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve cezaevi arkadaşı Hasan Yeşildağ

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, 4 aylık hapis cezasını tamamlamak için Saray Cezaevi'ne girdiğinde onu karşılayan kişi Hasan Yeşildağ'dı.

Basit bir çek suçu işleyerek önceden cezaevine giren Hasan Yeşildağ, Tayyip Erdoğan'ı karşılamış, 4 ay boyunca da tüm görüşmelerini düzenlemişti. O dönem kardeşi Zeki Yeşildağ ise AK Parti Beyoğlu İlçe örgütünden seçilmiş İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olmuştu.

Hüseyin Besli ve Ömer Özbay tarafından kaleme alınan ‘Recep Tayyip Erdoğan, Bir Liderin Doğuşu’ kitabında Erdoğan'ın hapishanede öldürüleceği istihbaratını aldıktan sonra Hasan Yeşildağ'ın yaptıkları şöyle anlatılıyor:

"Aldığı bilgiyi ilk olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi olan kardeşi Zeki Yeşildağ’la paylaştı. Ne gibi önlemler alabileceklerini gözden geçirirken Zeki, kestirip attı:

-"Abi, uzatmaya gerek yok. Tayyip Bey’le beraber sen de gireceksin cezaevine.'"

Erdoğan'ın hapse girdiği gün ise yine yanında Zeki Yeşildağ vardı: "Tayyip Bey, Hayati Abi’yle birlikte içeri girdi. Hepimizin gözleri dolmuştu. Yukarı geldi. Yukarıda Erhan Şenol, Zeki Yeşildağ falan var. Yüzbaşı orada, üsteğmen orada, savcı orada... Tanıştılar. Sonra biz ikimiz koğuşa geçtik. Hapishaneye ilk girildiği anın psikolojisini bildiğim için ne zaman boşalacak diye bekliyorum fakat Reis’te tık yok."

Hasan Yeşildağ, önceden gidip cezaevini gezer. Yapılacak işlerin bir listesini çıkarır. Yönetimden gerekli izinleri aldıktan sonra kendilerine tahsis edilen koğuşu bir güzel temizletir. Duvarları kağıt kaplatır, zemine, boydan boya halı döşetir. Elektrik ve sıhhi tesisatı yeniler. Sıcak su temini için şofben taktırır. Koğuşun bahçeye ve koridora açılan kapılarını boyatıp yalnızca içeriden açılabilen ilave sürgüler yaptırır. Çatıya manyetik bariyerler, bahçeye elektronik sensörler yerleştirir. Gerekli gördüğü kör noktalara kamera sistemi kurdurur.

Son kez İsviçre"ye gittiğinde, işlerini bir arkadaşına, eşini ve çocuklarını Allah"a emanet edip geri dönmüştür. Dışarıdaki işlerini bitirir ve Erdoğan''dan üç gün önce Pınarhisar Cezaevi"ne teslim olur. Koğuşu ve aldığı güvenlik önlemlerini son kez gözden geçirir. Her şey yerli yerindedir. T.C. Pınarhisar Kapalı Ceza ve Tevkif Evi, "tarihi misafir"ini beklemektedir. Erdoğan''ın hapishane günleri böylece başlamış olur.

Yorumlar