Hapşırık market reyonlarını bile aşacak güçte

Bilim insanları koronavirüsün havada nasıl yayıldığını simüle etti. Hapşırma anında virüsün etrafa nasıl yayıldığını gösteren video haberimizde.

Google Haberlere Abone ol

Finlandiye bilim insanları koronavirüs parçacıklarının hapşırma anında havada nasıl yayıldığını simüle etti. 30 bilim insanının biraraya gelerek yaptığı çalışma koronavirüsün 20 mikrometreden daha küçük aerosol parçacıklarının havada adeta yüzdüğünü gösterdi.

Aalto Üniversitesi; öksürme, hapşırma ve hatta konuşma sırasında solunum yoluyla yayılan küçük partiküllerin havada nasıl taşıdığına dair bir araştırma yaptı. 

Gerçekleştirilen araştırmada, uzmanlık alanları sıvı dinamiği, aerosol fiziği, sosyal ağlar, havalandırma, viroloji ve biyomedikal mühendisliğini içeren yaklaşık 30 araştırmacı yer aldı.

Buna göre, bir markette bulunan iki kişi arasında, havalandırma özelliği de hesaba katılarak, bir öksürük senaryosu gerçekleştirdi.  

Senaryoda aerosol bulutu öksüren kişinin hemen dışına yayılıyor bu süreç her defasında aynı işliyor.

KORONAVİRÜS HAVADA NASIL YAYILIYOR?

Finland bilim insanları Covit-19 virüsünün havada nasıl yayıldığını simüle etti. İşte o video: 

 

ÖKSÜRÜK ESNASINDA KİŞİLER ENFEKTE OLUYOR

Aalto Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent Ville Vuorinen ise araştırma sonucunu, corona virüs taşıyan biri öksürdükten sonra arkasında virüs partiküllerini bırakabileceğini belirterek, ''Havada kalan parçacıkların diğer kişileri de etkileyebilir'' şeklinde değerlendirdi.


Araştırmada ayrıca bir virüsün yayılmasının, mağazalar, restoranlar ve toplu taşıma gibi birçok kalabalık yerlerden kaçınmak  damlacık enfeksiyonu riskini azaltabildiği gözlemlendi.

''BAZI PARTİKÜLLER HAVADA ASILI KALIYOR'' 

20 mikrometreden daha küçük aerosol parçacıklarının havadaki hareketleri izlendi. Corona virüsün ise tipik bir semptomu olan kuru bir öksürüğün parçacık boyutu 15 mikrometreden daha azdır. 

Partiküler havada asılı kalıyor

Hemen hemen bu boyuttaki parçacıklar zemine batmaz, bunun yerine hava akımlarında hareket eder veya aynı yerde yüzer halde kalır.

Yorumlar