Hakkari'de kayyım gerginliği

Van'da gözaltına alınan DEM Belediye Başkanı Mehmet Sıddık Akış'a destek için Hakkari'ye gelen partililer, yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi ancak polis tarafından engellendi.

Google Haberlere Abone ol
Hakkari'de kayyım gerginliği

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nden (DEM) Hakkari'ye gelenler arasında, DBP Eş Genel Başkanları Çiğdem Kılıçgün Uçar, Keskin Bayındır, DEM Parti Eş Genel Başkan Yardımcısı M. Rüştü Tiryaki, Van milletvekilleri Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Zülküf Uçar, Muş Milletvekili Sümeyye Boz, Şırnak milletvekilleri Nevruz Uysal Aslan, M. Zeki İrmez, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Abdullah Zeydan, Neslihan Şedal, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Serra Bucak, Doğan Hatun ve Mardin Belediye Eş Başkanı Devrim Demir yer aldı. Bu isimler, belediye binası önündeyürüyüş ve basın açıklaması yapmak amacıyla Hakkari’ye geldiler.

YÜRÜYÜŞ VE BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ

DEM Partili belediye başkanları ve milletvekilleri, Hakkari’de belediye binası önünde yürüyüş ve basın açıklaması yapmak istedi. Ancak, polis ekipleri bu girişime izin vermedi. Uzun süre DEM Parti il binası önünde polis tarafından bekletilen partililer, yapılan müzakere sonucu çarşı merkezinde yürümelerine izin aldı.

GEÇ SAATLERE KADAR OTURMA EYLEMİ YAPTILAR

Altay Caddesi üzerinde bulunan belediye binası önünde basın açıklaması yapmak isteyen DEM Partililere, polis izin vermedi. Bu durum üzerine partililer, gece geç saatlere kadar oturma eylemi gerçekleştirdi. Polis ekipleri, kent merkezinde geniş güvenlik önlemleri aldı ve belediye binasının bulunduğu sokağın giriş ve çıkışlarını bariyerlerle kapattı.

12 KENTTE YÜRÜYÜŞ VE GÖSTERİ YASAĞI

Polis müdahalesi sonucu 3 kentte düzenlenen eylemlerde 14 kişi gözaltına alındı ve 2 polis yaralandı. 12 ilin valiliği, gösteri yürüyüşleri ve açık hava toplantıları gibi etkinliklerin geçici süreyle yasaklandığını duyurdu. Yasakların getirildiği iller: Iğdır, Tunceli, Muş, Ağrı, Şırnak, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis, Van, Diyarbakır ve Hakkari oldu.

HAKKARİ'DE GERGİNLİK DEVAM EDİYOR

Gözaltına alınan Mehmet Sıddık Akış'ın yerine, İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılması sonrası Hakkari Valisi Ali Çelik, Belediye Başkan Vekili olarak atandı. Bu gelişmenin ardından Hakkari'de yaşanan gerginlik, DEM Parti'nin protesto eylemleri ile devam ediyor. Kentte yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumda. DEM Partililer, belediye binası önünde ve çevresinde bekleyişlerini sürdürürken, polis ekipleri de bölgede geniş çaplı önlemlerini sürdürüyor.

Yorumlar