Hakimin, İbrahim Gökçek mesajını destekledi

Yargıçlar Sendikası, DHKP-C üyesi İbrahim Gökçek'e destek mesajları atan sendika başkanı hakim Ayşe Sarısu Pehlivan'ı savunan bir açıklama yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DHKP-C üyeliğinden tutuklu bulunduğu cezaevinde açlık grevine başladığı için hayatını kaybeden İbrahim Gökçek'e bir hakim tarafından destek verilmesinin yankıları sürüyor. Yargıçlar Sendikası Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan'ın Grup yorum üyesi İbrahim Gökçek'in ölümü üzerine yaptığı paylaşım ile ilgili HSK, Pehlivan hakkında inceleme başlatmıştı.

HSK'nın inceleme kararının ardından Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu, söz konusu karara yaptığı bir açıklama ile tepki gösterdi. Yargıçlar Sendikası'nın sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, Sendika Başkanı'nın paylaşımlarının evrensel hukuk, vicdan ve insani ölçütlere uygun olduğu, paylaşımların suç unsuru içermediği ileri sürüldü.

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, ''Yakın zamanda girdiği ölüm orucu sonucu hayatını kaybeden, terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklu yargılanan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek'in ölümünden önce ve ölüm orucunu bırakması sonrasında Ayşe Sarısı Pehlivan, ''Türküler kimseye zarar vermez, İbrahim Gökçek yaşamalıdır'' şeklinde bir tweet atmış, ölümü sonrasında da sadece üzüntüsünü belirtmiştir'' ifadeleri kullanıldı.

Sosyal medya kullanıcıları tarafından suçlandıktan sonra HSK'nin aldığı inceleme kararının anlaşılır olmadığının belirtildiği açıklamada,  ''Tümüyle insani açıdan ve yaşam hakkının kutsallığını vurgulamak yönünden yapılan paylaşımların, abartılı yorum ve suçlamalara hedef yapılması kadar, HSK'nin inceleme başlatması da anlaşılır bir tutum değildir'' denildi.

Yargıçlar Sendikası Yönetim Kurulu'nun Sendika Başkanı Ayşe Sarısu Pehlivan'ın yanında olduğunun da belirtildiği açıklama, ''Başkanımızın tereddütsüz arkasında olduğumuzu, herhangi bir suç veya disiplin eylemi niteliği bulunmayan paylaşımlar nedeniyle HSK'nin vicdanlara hitap edecek ve sağduyulu bir karara imza atacağına inanmak istediğimizi belirterek, durumu saygı ile kamuoyunun bilgisine sunarız'' ifadeleri ile son buldu.

 

Yorumlar