Gusül abdest nasıl alınır, farzları nelerdir?

Gusül abdest nasıl alınır? Gusül yıkamak, temizlemek anlamını taşır. Gusül abdestinin diğer adı da boy abdestidir. Boy abdesti vücudu kuru yer kalmayacak şekilde belli bir kurala göre yıkamaktır. Peki Gusül (Boy) abdesti farzları nelerdir, nasıl alınır?

Google Haberlere Abone ol

Gusül yani gasl yıkamak anlamındadır. Gusül (Boy) abdesti tüm vücudu kuru yer kalmayacak şekilde belli bir kurala göre yıkamaktır. Gusül abdesti bazı durumlardan sonra alınması farz olan abdesttir. Gusül gerektiren haller; Cünüp olmak ve kadınlar için hayızlık yani regl döneminin bitimidir. Ayrıca hanımlar lohusalık bitiminde de gusül abdesti alarak temizlenmeleri farzdır.

Gusül abdesti nasıl alınır?

1. Gusül abdesti almak (Gusletmek) , yani boy abdesti almak için önce besmele çekilir ve sol ayağı ile yıkanılacak yere girer.

2. Gusül abdesti niyeti nasıl alınır? Niyet: "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya";diye niyet eder.

3. Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.

4. Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar.Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat etmek önemlidir.

5.Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

6. Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar.Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

Gusül Abdesti farzları

1.Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.

2.Burna su çekip yıkamak.

3.Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Gusül Abdestinin Sünnetleri

1.Gusle niyet etmek.

2.Besmele ile başlamak.

3.Bedenin bir tarafında pislik varsa onu önceden güzelce temizlemek.

4.Avret yerini yıkamak

5.Gusülden evvel abdest almak.

6.Bedenine üç defa su dökmek ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

7.Su dökünmeye baştan başlamak, sonra sağ omzuna, sonra sol omzuna dökmek ilk defa döktüğü zaman bedeni ovmak ve suyu bedenin her tarafına ulaştırmak.

8.Ayağının olduğu yere su birikirse, abdest aldığı zaman ayak yıkamasını sonraya bırakmak.

Boy abdesti nasıl alınır? - Videolu Anlatım

Kaynak:Büyük İslam İlmihâli Ömer Nasuhi Bilmen

Yorumlar