Güney Afrika'da yabancı iş adamlarının dükkanları yağmalandı

CAPE TOWN (AA) - Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bazı yabancı uyruklu iş adamlarının dükkanlarının yağmalanması sırasında çıkan olaylarda 2 kişi öldü.Johannesburg Belediyesi Kamu Asayiş Komitesi üyesi Michael Sun, basına yaptığı...

Google Haberlere Abone ol
Güney Afrika'da yabancı iş adamlarının dükkanları yağmalandı

CAPE TOWN (AA) - Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bazı yabancı uyruklu iş adamlarının dükkanlarının yağmalanması sırasında çıkan olaylarda 2 kişi öldü.

Johannesburg Belediyesi Kamu Asayiş Komitesi üyesi Michael Sun, basına yaptığı açıklamada, taklit ve son kullanma tarihi geçmiş ürün sattığı iddiasıyla yabancı uyruklu kişilere ait bazı dükkanların yağmalandığını, çıkan olaylarda 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındığını anlatan Sun, olayla ilgili 15 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

Polis sözcüsü Lungelo Dlamini ise olayların başka bölgelere de sıçramasından endişe ettiklerini vurgulayarak, "Bu yüzden sosyal medyada yabancı işletmecilere karşı yapılan saldırıları yakından takip ediyoruz ve tüm şehirde sükunetin tekrar hakim olması için tüm imkanları seferber ettik." dedi.

İktidar partisi Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ve muhalefetteki Demokratik İttifak (DA) partisi, yabancı iş adamlarına saldırıyı kınadı.

ANC Basın Sözcüsü Pule Mabe de yabancılara yapılan saldırıyı kınadığını ve ülkede artış gösteren sağlıksız ürün satışının kendilerini kaygılandırdığını kaydetti.

Mabe “Kayıt dışı imalathanelerde çok fazla bu tür ürünler üretilerek özellikle işçi sınıfı ve fakir insanlara satılıyor. Bu konuda ilgili kurumlara çok fazla iş düşmektedir. Halkımız bu tür durumları hemen polise ihbar etmeli.” dedi.

Muhalefetteki Demokratik İttifak (DA) partisi basın sözcüsü Zakhele Mbhele de yabancı düşmanlığının Güney Afrika’da kabul edilemez olduğunu bildirdi.

Mbhele, "Çok farklı kültürden insanların barış içinde yaşadığı toplumumuzda yabancı düşmanlığı kesinlikle kabul edilemez. Polisimiz bu konuda daha hassas bir çalışma ile olayların ve ölümlerin önüne geçmelidir." ifadelerini kullandı.

Yorumlar