"Güncelleme yapmazsak tekrara düşeriz"

- TFF Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy: - "Özellikle ampute futbolunun Paralimpik Oyunlar'da yer alabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" - "Bu ekonomik büyüklükle, patron biz olmalıyız diye düşünüyorum" - "2023 İşitme Engelliler Dünya Futbol Şampiyonası'nı Türkiye'ye almak istiyoruz" - "Olimpik branş olmadığı sürece ampute futbolu topal ördektir"

Google Haberlere Abone ol
"Güncelleme yapmazsak tekrara düşeriz"


ANKARA (AA) - BUĞRA ERSAVAŞ - Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Engelliler Koordinasyon Kurulu Başkanı Ömer Gürsoy, engelli futbolunda yeni bir dönem başlattıklarını belirterek, "Güncelleme yapmazsak tekrara düşeriz." dedi.

Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle ampute futbolunun Paralimpik Oyunları'nda yer alması için çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Engelli futbolunda tüm ligleri oluşturduklarını, altyapıları tamamladıklarını ve uluslararası alanda dereceler almaya başladıklarını vurgulayan Gürsoy, "Tüm bunları yaparken, sporcu sayımızı da ciddi oranda artırdık. Dünyanın en önemli futbol üssü olduk. Bununla yetinmeyeceğiz, yeni açılımlar yapacağız. Özellikle ampute futbolunun Paralimpik Oyunları'nda yer alabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Gürsoy, işitme engelliler futbolunda da uluslararası alanda söz sahibi olmayı planladıklarının altını çizerek, "Bununla beraber bence en önemli konu, yöneticilerimizin de uluslararası örgütlenmelerde sorumluluk ve yetki almalarını sağlayacak girişimlerde bulunacağız. Şu an ampute futbolunun dünyada bir numarasıyız. Avrupa ülkelerinin birçoğu, bizim bütçemizin yüzde birine bile sahip değil. Özellikle ampute futbolunda bizim çok gerimizdeler. Bu ekonomik büyüklükle, patron biz olmalıyız diye düşünüyorum." diye konuştu.


- 2023 İşitme Engelliler Dünya Şampiyonası adaylığı


Ömer Gürsoy, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve TFF İcra Kurulu ve Engelliler Koordinasyon Kurulundan Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu'ndan çok önemli destek aldıklarını dile getirerek, "2023 İşitme Engelliler Dünya Futbol Şampiyonası'nı Türkiye'ye almak istiyoruz." dedi.

Cumhuriyetin 100. yılında şampiyonaya ev sahipliği yapmanın kendilerini mutlu edeceğine değinen Gürsoy, "Biz, işitme engelliler futboluna da önemli bir destek sağlayacağız. Şampiyona adaylığıyla ilgili dosyayı, eylül ayında teslim edeceğiz. Büyümeyi, kollektif olarak yapmak zorundayız. Ancak uluslararası temsil noktasındaki eksiğimizi, bir an önce gidermeliyiz." değerlendirmesinde bulundu.


- "Görevimiz sadece profesyonel futbol değil"


Gürsoy, güncelleme sürecinde en önemli noktanın amputenin Paralimpik Oyunları'na girmesi olacağını belirtti.

Engelli futbolunun tamamında büyümeyi planladıklarını ifade eden Gürsoy, şunları kaydetti:

"UEFA da bize aynısını söylüyor. Görevimiz sadece profesyonel futbol değil. Amatör futbolu, kadın futbolunu ve engelli futbolunu büyütmek en önemli görevimiz. Engelli futbolunu, kurumsal olarak desteklemek adına koordinasyon kurulu kurdum. Bu anlamda örnek ülke konumundayız. Ancak olimpik branş olmadığı sürece ampute futbolu topal ördektir. Türkiye Olimpiyat Komitesi, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Uluslararası Paralimpik Komitesi ve UEFA'nın da desteğini alarak bu öncülüğü yapmamız lazım."

Yorumlar