GÜNCELLEME - Kaybolan kardeşler birbirine sarılı bulundu

- Manisa'nın Soma ilçesinde dün kaybolan 2 kardeşe, jandarmanın sabaha kadar süren helikopter ve drone destekli arama çalışmaları sonucunda, evlerinden 18 kilometre uzaklıkta ağaç altında birbirlerine sarılı beklerken ulaşıldı - Anne Taşkın: - "Onları bulduğumuzda boyunlarında babaların kendilerine üşümesinler diye verdiği atkıları vardı. Atkıyı kendilerine sarıp birbirlerini ısıtarak hayatta kalmışlar" ANNE İLE RÖPORTAJ VE DETAYLAR EKLENDİ

Google Haberlere Abone ol
GÜNCELLEME - Kaybolan kardeşler birbirine sarılı bulundu

MANİSA (AA) - Manisa'nın Soma ilçesinde dün kaybolan ve geceyi dağda geçiren 9 ve 11 yaşlarındaki kardeşler, evlerinden 18 kilometre uzaklıkta bulundu.

Uruzlar Mahallesi'nde yaşayan Muhammed Furkan (11) ve Ömer (9) Taşkın kardeşler, Ormanlıkdere mevkisinde hayvan otlattıktan sonra akşam eve dönmeyince ailesi durumu jandarmaya bildirdi.

İhbar üzerine Soma'ya hareket eden İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, alanın dağlık olması nedeniyle bölgedeki tüm birlikleri göreve çağırdı.

Helikopter ve drone destekli başlayan arama çalışmalarına, AFAD görevlileri ve yaklaşık 400 kişi katıldı.

Arama çalışmalarında, Jandarma Komanda Özel Arama Kurtarma Komutanlığına bağlı ekiplerin yanı sıra Kütahya, Aydın, Denizli ve Balıkesir'den getirilen iz takip köpekleri de yer aldı.

Çalışmalar sonucu 2 kardeş, kayboldukları bölgeden 18 kilometre uzaklıkta ağaç altında birbirlerine sarılı bulundu. Jandarma ekipleri, anne Tülay ve baba Veysi Taşkın'ı helikopterle çocukların yanına ulaştırdı.

Genel sağlık durumu iyi olan kardeşler, helikopterle Soma Devlet Hastanesine götürüldü.

Baba Veysi Taşkın, güvenlik güçlerinin çocukları için seferber olduğunu söyledi.

Kendilerini yalnız bırakmayan yetkililere teşekkür eden Taşkın, şunları kaydetti:

"Çocuklarım akşam eve dönmeyince kaybolduklarını anladık ve hemen jandarmaya ihbarda bulunduk. İl Jandarma Komutanımız Tuğgeneral Erhan Can bizzat ekipleri koordine etti. Sabah helikopterin çocukların yerini tespit ettiği haberi üzerine bizde bölgeye gittik. Çok şükür çocuklarım sağlıklı halde bulundu. Çocuklarım hava kararınca yolu kaybetmiş, ters yöne doğru gitmişler. Rabim devletimize zeval vermesin."

- Atkılarıyla ısınmışlar

Öte yandan, çocukların, hava sıcaklığının gece sıfır derecenin altına düştüğü bölgede babalarının "üşümesinler" diye verdiği atkılarıyla birbirlerine sarılarak ısınmaya çalıştıkları ortaya çıktı.

Anne Tülay Taşkın, gazetecilere, çocuklarının hayatından endişe duyduğunu ancak sabah jandarmadan gelen mutlu haberle sevince boğulduğunu anlattı.

Çocuklarının, hafta sonu olduğu için hayvanları kendilerinin otlatmak istediğini dile getiren Taşkın, şöyle konuştu:

"Akşam dönerken yanlışlıkla başka bir yola gidiyor. Karanlık çöküp dönemeyeceklerini anlayınca birbirlerine sarılıp bir ağacın kenarında oturmuşlar. Onları bulduğumuzda boyunlarında babaların kendilerine üşümesinler diye verdiği atkıları vardı. Atkıyı kendilerine sarıp birbirlerini ısıtarak hayatta kalmışlar. Babaları dün sabah giderken onları özelikle tembihledi sıkı giyinmelerini istemişti. Babalarını dinlememiş olsaydılar çok daha kötü olabilirdi."

Tuğgeneral Can, çocukları hastanede ziyaret etti, sağlık durumlarına ilişkin yetkililerden bilgi aldı.

Hastanedeki tedavilerinin ardından taburcu edilen 2 kardeş, jandarma aracıyla evlerine götürüldü.
Yorumlar