GÜNCELLEME - Göçmenler kayalıklarda mahsur kaldı

- İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında lastik botla yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmek isterken kayalıklarda mahsur kalan 68 göçmeni kurtarmak için çalışma başlatıldı - Göçmenlere havadan insani yardım ulaştıran sahil güvenlik ekipleri, ilk etapta 4 çocuğu helikoptere aldı, diğer göçmenler ise deniz yoluyla Dikili Limanına götürülecek İNSANİ YARDIM VE KURTARMA ÇALIŞMASI EKLENDİ

Google Haberlere Abone ol
GÜNCELLEME - Göçmenler kayalıklarda mahsur kaldı

İZMİR (AA) - İzmir'in Dikili ilçesi açıklarında lastik botla yasa dışı yollardan Yunan adalarına geçmeye çalışırken kayalıklarda mahsur kalan göçmenleri kurtarma çalışması başlatıldı.

Alınan bilgiye göre, gece "ALO 158 Sahil Güvenlik İhbar ve Talep Hattı"nı arayan bir kişi, bir grup göçmenin denizdeki kayalıklarda mahsur kaldığı ihbarında bulundu.

Konuyu araştıran Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, aramanın Dikili'nin Bademli Mahallesi açıklarından yapıldığını belirledi.

Bölgeye hareket eden sahil güvenlik botları ve helikopteri, kayalıklarda bir lastik bot ile 68 göçmen olduğunu tespit etti. Bunun üzerine bölgeye 2 helikopter ve denizden de Sahil Güvenlik Komutanlığı botu gönderildi.

- 4 çocuk kurtarıldı

Bölgenin kayalık olması nedeniyle havanın aydınlanmasını bekleyen ekipler, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte mahsur kalan göçmenlere helikopterle insani yardım ulaştırdı.

İlk etapta kayalıklarda bekleyen 4 çocuk, arama kurtarma timi tarafından çelik halatla helikoptere alındı. Çocuklar, helikopterle Dikili Limanına götürüldü. Diğer göçmenler ise deniz yoluyla Dikili Limanına götürülecek.

Bu arada, göçmenleri taşıyan lastik botun kayalıklar arasında olduğu görüldü.

Limanda sağlık ekipleri de hazır bekletiliyor.

Yorumlar