Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci soruları yanıtladı

- "2017’de yakaladığımız yüzde 7,4 büyümeyi 2018’de de gerçekleştirmek istiyoruz. İlk çeyrekte de buna yakın bir büyüme rakamını yakalamak istiyoruz. İlk öncü göstergeler de bu anlamıyla pozitif" - "Dolayısıyla seçimlerin de buna pozitif etki etmesini bekliyoruz. İnşallah seçimlerden sonra 2018’in sonuna geldiğimizde bu yılın 2017’de çok daha iyi olduğunu göreceğiz" - (Yemek kartlarında komisyon oranları) Çalıştayın sonuçlarını henüz almadığım için bir rakam söylemem doğru olmaz. Çalıştay raporlarına göre tarafların uzlaştığı, belirlediği veya yakınlaştığı komisyon oranlarıyla yola devam edeceğiz. Ama iskonto olmayacak. Onu söyleyebilirim"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye'nin 2017’de yakaladığı yüzde 7,4 büyümeyi 2018’de de gerçekleştirmeyi istediklerini belirterek, "İlk çeyrekte de buna yakın bir büyüme rakamını yakalamak istiyoruz. İlk öncü göstergeler de bu anlamıyla pozitif. Dolayısıyla seçimlerin de buna pozitif etki etmesini bekliyoruz." dedi.

Bakan Tüfenkci, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Genel Merkezi’nde düzenlenen istişare toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tüfenkci, bir soru üzerine, erken seçimlerin iş dünyasına pozitif yansıyacağını belirterek, iş dünyasında hemen hemen herkesin seçimlerin öne alınmasını ve kısa zamanda bitirilmesini olumlu karşıladığını aktardı.

Bugün TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik’in de bunu aynı anlama gelecek cümlelerle ifade ettiğini aktaran Tüfenkci, şunları söyledi:

“Sürenin kısa olması, hükümetimizin, AK Parti iktidarımızın özellikle seçim ekonomisi uygulamaması, popülist siyasetten uzak durması ve kamu maliyesi dengesini bozacak adımlar atmaması, iş dünyasının önündeki belirsizliğin 24 Haziran’dan sonra ortadan kalkması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile seçimler bittiğinde, iktidarın kim olacağının, hükümetin nasıl olacağının çok kısa zamanda belirlenmesi iş dünyası tarafından da olumlu karşılanıyor.”

Bülent Tüfenkci, Türkiye’nin 2017’de yakaladığı yüzde 7,4 büyümeyi 2018’de de gerçekleştirmek istediklerini ifade ederek, “İlk çeyrekte de buna yakın bir büyüme rakamını yakalamak istiyoruz. İlk öncü göstergeler de bu anlamıyla pozitif. Dolayısıyla seçimlerin de buna pozitif etki etmesini bekliyoruz. İhracat rakamlarımıza baktığımızda da yine yukarı yönlü bir trend olduğunu görüyoruz. İnşallah seçimlerden sonra 2018’in sonuna geldiğimizde bu yılın 2017’de çok daha iyi olduğunu göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Adaylık sürecine ilişkin soru üzerine Tüfenkci, “Gerçekten partimize bu anlamda talep çok. Süre de kısa olduğundan, geçen yapılan MYK ve MKYK toplantısında yol haritası belirlendi. Cumhurbaşkanımız da hem kamu görevlilerine hem belediye başkanlarımıza, hem il başkanlarımıza hem bizlere nasıl davranmamız gerektiğini ifade etti. Artık insanlar da bu anlamda kendi düşüncelerine göre müracaatlarını yapacak. Herkese hayırlı olsun.” yorumunu yaptı.


- Yemek kartlarıyla ilgili düzenleme


Bülent Tüfenkci, yemek kartlarıyla ilgili düzenlemede son duruma dair soruya ise “Yemek kartlarıyla ilgili çalıştay, Türkiye’deki bütün ilgili tarafların tamamını bir araya getirdi. Esasında bakanlığımız bu çalışmaları tamamlamış, kamuoyunun görüşüne açmış, kamuoyunda bu görüşlere ilaveten farklı kesimlerden de görüşler almıştı. Biz en son yeni bir düzenleme olduğu için yakın veya uzak ilgili bütün tarafları bir araya getirerek bir çalıştay düzenledik. Bu çalıştaydan çıkan çıktılara göre son kararımızı verip Başbakanlık’a göndereceğiz. Artık ona göre karar çıkacak.” yanıtını verdi.

Tüfenkci, yemek kartlarında komisyon oranlarına yönelik soru üzerine de “Çalıştayın sonuçlarını henüz almadığım için bir rakam söylemem doğru olmaz. Çalıştay raporlarına göre, tarafların uzlaştığı, belirlediği veya yakınlaştığı komisyon oranlarıyla yola devam edeceğiz. Ama iskonto olmayacak. Onu söyleyebilirim.” dedi.

Yorumlar