Gram, yarım ve çeyrek altın bugün ne kadar 2020?

Gram, yarım ve çeyrek altın bugün ne kadar oldu? Hızla yükselen altın fiyatlarında son durum nedir? İşte detaylar:

Google Haberlere Abone ol

Düğün sezonu olması, altın fiyatlarının yerinde durmayarak sık sık yükselmesi ve düşmesi vatandaşı zor durumda bırakıyor. Düğün veya küçük yatırımlar düşünen vatandaşın gözü kulağı altının hareketinde. Peki, gram, yarım ve çeyrek altın bugün ne kadar oldu?

Altın fiyatları hafta sonu olması nedeniyle resmi bir kurala bağlı olarak işlemiyor. Hafta sonu veya tatil günlerinde altın fiyatları hafta içine oranla daha yüksek orandan satılır. Bu nedenle altın alım satımı yapmak için mutlaka hafta içini beklemek gerekiyor. Ancak bazen zor durumda kalan vatandaş hafta sonu da altın almak zorunda kalıyor. Bu nedenle de fiyatını merak ediyor. 

Serbest piyasada 8 Ağustos 2020 Cumartesi günü gram altın 477 liradan alıcı buluyor. 

Yarım altın ise 1542 TL'den işlem görüyor.

Tam altın yani Cumhuriyet altını ise 3 bin 189 liradan satılıyor.

ALTIN ALMALI MI SATMALI MI? 

Altın yatırımı yaparak elindeki birikimi değerlendirmek isteyen vatandaşın cevabını en çok merak ettiği soru ise altın almalı mı yoksa satmalı mı? Uzmanlar tarafından yapılan en son yorumlara göre altın yatırımı yapanlar daha fazla içeri girmemeli. Çünkü altın fiyatları her an yeniden çakılabilir. Bu durumda yüksek fiyattayken elindeki altınları çıkarmaları öneriliyor. 

Türkiye’de tasarruflarını yatıran ve hatta duyumlar üzerine kredi çekerek altına yatırım yapanların dikkat etmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, “Çünkü bir anda ellerindeki varlıklardan olma ihtimalleri var.

"Güvenli liman algısı olan altının bir yatırım aracı olarak spekülasyona açık olduğunu tarihine bakınca da görmek mümkün. Diğer yatırım araçlardan farklı olarak, altının değeri ülke ekonomilerine katkısına bağlı değil. İnsanların yaşamak için konuta, arabalarını sürmek için benzine yani petrole ihtiyacı var ve hisse senetlerinin değeri temsil edilen şirketlerin katkılarına dayanıyor” diyor.

YÜZDE 10’U FİNANSTA 

Altının en büyük kullanımının lüks ürünler için olduğuna dikkat çeken uzmanlar sözlerini şöyle sürdürüyor: “Yıllık altın arzının çoğu mücevher yapımında kullanılıyor.

Bu oran yüzde 78 düzeyinde. Elektronik, tıp ve dişçilik dahil olmak üzere diğer endüstriler için de yaklaşık yüzde 12’lik bir kullanım var. Geri kalan sadece yüzde 10’luk kısmı finansal işlemler için kullanılıyor.”

Diğer herhangi bir metadan daha çok, altının fiyatının esas olarak herkesin yükseleceğini düşündüğü için yükseldiğini belirten uzmanlar, “Altının daha önce 2011 ve 2015’teki en yüksek seviyelerindeki sert düşüşler de bunun kanıtı. Zirveye ulaşmasından üç yıl sonra, onsu 800 dolardan fazla düşmüş ve Aralık 2015’te ons başına 1.050 dolara kadar gerilemişti. 2017 sonunda ons başına 1.300 dolara çıktı” ifadelerini kullanıyor.

İKİ KEZ DÜŞÜNÜLMELİ 

2010 yılında, dünyaca ünlü yatırımcı George Soros’un, ‘altın en büyük balondur’ değerlendirmesini hatırlatan uzmanlar, şu ifadeleri kullanıyor: “Soros, spekülatörlerin, bir yatırımın gerçek değerinin ötesinde teklif vermesiyle oluşan varlık balonuna atıfta bulunuyordu.

Altının gayrimenkul, petrol veya şirket hisselerinin aksine, gerçekçi bir fiyatın dayandırılacağı çok az temel değere sahip olduğunu söyleyen Soros, bu nedenle altını ‘kalabalıkların deliliğine’ en duyarlı yatırım aracı olarak değerlendirmişti.

"Altındaki manipülasyonun en büyük kanıtlarından biri de 1979-2004 yılları arasında altın fiyatlarının nadiren ons başına 500 doların üzerine çıkması. Son dönemde yaşanan artış arz-talep dengesi ile alakalı değil finansal bir balon. Özellikle küçük yatırımcının bu nedenle altın alırken iki kez düşünmesi gerekiyor.”

 

Yorumlar