Gram altın fiyatlarındaki düşüş sürüyor - 28 Kasım Altın Kuru

Dolar ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş kendini altın fiyatlarında da bariz bir şekilde gösteriyor. Geçen hafta 210 liranın altına düşen gram altın fiyatları bu hafta 205 liranın altını test ediyor. Altın fiyatlarındaki düşüşün dolara paralel olarak devam edeceği belirtiliyor. Buna göre, kapalı çarşıda gram altın 205,3 lira, çeyrek altın 335 lira ve Cumhuriyet altını 1.372 liradan işlem görüyor 

Google Haberlere Abone ol
Gram altın fiyatlarındaki düşüş sürüyor - 28 Kasım Altın Kuru

Türk lirası karşısında eriyen dolara paralel olarak altın fiyatları da hızlı bir şekilde düşüyor. Gram altın fiyatları, güne düşüşle başlamasının ardından 205,3 lira seviyesinde dengelendi. 

Altın kuru 28 Kasım kapanış:

Dün dolar kurundaki yükselişlere karşın ons altındaki değer kayıplarının etkisiyle negatif bir seyir izleyen gram altın fiyatları, günü önceki kapanışa göre yüzde 0,14 azalışla 206,1 liradan tamamladı. 

Bugüne de düşüşle başlayan gram altın fiyatları, saat 10.15 itibarıyla önceki kapanışa göre yüzde 0,4 azalışla 205,3 liradan alıcı buluyor. Kapalıçarşı'da çeyrek altın 335 lira, Cumhuriyet altını da 1.372 liradan satılıyor. 

Asya piyasalarında bugün yatay bir seyir izleyen ons altın ise şu dakikalarda önceki kapanışının hemen altında 1.214,53 dolardan işlem görüyor.

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

AA Finans Analisti İslam Memiş, dün dolar kurunun yükselmesinin altının gram fiyatındaki düşüşleri sınırladığını belirterek, "Altının gram fiyatında 205 lirayı destek, 207 lira seviyesini direnç olarak takip edeceğiz. Gram altında, 207 lira seviyesi yukarı yönlü kırılırsa yükselişler 209 liraya kadar sürebilir." dedi.

Dolar endeksinin 97 seviyesinin üzerinde seyretmesinin ons altın fiyatını baskıladığını ifade eden Memiş, şunları kaydetti:

"ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarın akşam açıklanacak toplantı tutanakları sonrası altının ons fiyatında toparlanma isteği görebiliriz. Teknik olarak 1.210 dolar seviyesini destek, 1.225 doları direnç olarak takip ediyoruz. ABD-Çin arasındaki ticaret savaşına ilişkin son gelişmeler de piyasaların takibinde olmaya devam ediyor. Bugün ABD'de büyüme verisi ile Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşması takip edilecek."

28 Kasım Altın fiyatları:

Yorumlar