Gözler İngiltere Merkez Bankasının faiz kararında

LONDRA (AA) - Uluslararası piyasalarda, İngiltere Merkez Bankasının yarın açıklanacak faiz kararı bekleniyor. Finans uzmanlarının bir kısmı 0,25 puan faiz...

Google Haberlere Abone ol
Gözler İngiltere Merkez Bankasının faiz kararında

LONDRA (AA) - Uluslararası piyasalarda, İngiltere Merkez Bankasının yarın açıklanacak faiz kararı bekleniyor. Finans uzmanlarının bir kısmı 0,25 puan faiz indirimi yapılabileceğini belirtirken, bir kısmı ise bankanın faiz oranını sabit tutarak manevra alanını koruyabileceğini düşünüyor.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’nin, Brexit kaynaklı riskler karşısında yaz aylarında ek parasal genişleme yapılabileceği yönündeki açıklamalarının ardından gözler Bankanın yarınki faiz kararına çevrildi.

Adam Smith Enstitüsü Direktörü Sam Bowman, AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Bowman, "Merkez Bankasının faiz indirme olasılığı var fakat bunun yüksek bir oranda olacağını düşünmüyorum, 0,25 puan seviyesinde gerçekleşebilir. Öte yandan faiz indirim kararı, önümüzdeki Para Politikası Kurulu toplantılarına da bırakılabilir." dedi.

Varlık yönetim grubu Investec Başekonomisti Philip Shaw ise "Politika eylemsizlik durumu değişmek üzere. Soru; sadece Merkez Bankasının parasal genişlemeye gidip gitmeyeceği değil, ne zaman ve ne kadar genişlemeye gideceği." değerlendirmesinde bulundu.

Carney, daha önce "Para Politikası Kurulu üyelerinin görüşlerine ilişkin peşin yargıda bulunmak istemiyorum. Bence ekonomik görünüm kötüleşti ve yazın bir miktar parasal genişlemeye gidilmesi gerekebilir." ifadelerini kullanmıştı.

Carney, İngiltere'de 23 Haziran’da yapılan AB referandumundan Brexit kararı çıkması sonrasında üç kez kameraların karşısına geçerek piyasalara güven vermeye çalışmıştı.

David Cameron’ın ardından başbakanlık koltuğuna Theresa May’in oturacağının kesinleşmesiyle İngiliz sterlini yükseliş trendine girse de daha önce Carney tarafından altı çizilen Brexit kaynaklı risklerin, Bankanın para politikasının değişmesine yol açabileceği belirtiliyor.

İngiltere Merkez Bankası halihazırda 2009 yılından beri politika faiz oranını tüm zamanların en düşük seviyesi olan yüzde 0,5'te tutuyor. Bu durumun ise İngiltere Merkez Bankasının politika faizinde manevra alanını kısıtladığı kaydediliyor.

Yorumlar