Google Adsense reklamları yeni kuralları açıkladı

Google'ın reklam departmanı Adsense yeni yayın politikası ve kurallarını yayınlayarak yürürlüğe soktu. Buna göre reklam ve içerik kısıtlamalarında yeni bir kurallar geçerli olacak.

Google Haberlere Abone ol

Google Adsense Yayıncı Politikaları ve Yayıncı Kısıtlamaları'nda yeni kurallarını devreye soktu. Buna göre şu ana kadar kısıtlı olarak izin verilen içerik türlerine izin verilecek, ancak reklam gösteriminde ise inisiyatif kullanılmaya devam edilecek.

Konuyla ilgili Google Adsense'ten yapılan açıklamada şöyle denildi: 

Bugünden itibaren, yayıncı içerik politikaları, reklam yayınına izin verilen veya kısıtlı olarak izin verilen içerik türleri açıkça sıralanarak artık daha sade görünümle sunuluyor:

Google Yayıncı Politikaları, yayıncı ürünlerimiz aracılığıyla reklam gösterilmesine izin verilmeyen içerik türlerini ana hatlarıyla açıklıyor.

Google Yayıncı Kısıtlamaları, sınırlı olarak para kazandıran içerik türlerini ana hatlarıyla açıklıyor.

Bu değişiklikler sizin gibi AdSense yayıncıları için şu anlama geliyor:

Google Yayıncı Kısıtlamaları kapsamına giren içeriklerden para kazanmanız artık bir politika ihlali sayılmayacak. Bunun yerine, uygun durumlarda her bir reklam ürünündeki tercihlere ve/veya reklamverenlerin bireysel tercihlerine bağlı olarak bu tür içeriklerdeki reklam yayını kısıtlanacak. Bazı durumlarda bu, envanterinizde hiçbir reklam kaynağının teklif vermemesi veya içeriğinizde hiçbir reklamın gösterilmemesi anlamına gelecektir. Bu nedenle, Google Yayıncı Kısıtlamaları kapsamındaki içeriklerden para kazanmayı tercih edebilseniz de bu tür içerikler için reklam alma olasılığınız, kısıtlamaya tabi olmayan diğer içeriklere göre daha az olacaktır.

Google Yayıncı Politikaları kapsamındaki içeriklerden para kazanmanıza izin verilmediğinden bu tür içeriklere reklam yerleştirmemeniz gerekir. Politikayı ihlal eden içeriklerden para kazanma girişiminde bulunmanız, hesaplarınızın askıya alınmasına veya feshedilmesine neden olabilir.
Bu değişiklikler nedeniyle, AdSense Politika Merkezi'ne iki yeni sütun ekliyoruz: "Düzeltilmesi gerekenler" ve "Reklam sunma durumu". "Düzeltilmesi gerekenler" sütununda, politika ihlali nedeniyle düzeltilmesi gereken bir sorun olup olmadığı belirtilecek. "Reklam sunma durumu" sütununda ise reklamların politika ihlali mi yoksa talebin kısıtlı olması nedeniyle mi sunulmadığı belirtilecek. Önceden olduğu gibi, AdSense Politika Merkezi'nde sitenizdeki, sitenizin bölümlerindeki ve sayfalarındaki reklam gösterimini kısıtlayabilecek sorunlarla ilgili ayrıntılı bilgi verilmesinin yanı sıra reklam sunumuyla ilgili sorunların çözümü ve nasıl inceleme isteğinde bulunulacağı da açıklanmaktadır.

Bu politikaların ve kısıtlamaların, Google yayıncı ürünlerini kullanırken tabi tutulduğunuz diğer tüm politikalara ek olarak geçerli olduğunu unutmayın.

NELER YAPMAK GEREKİYOR?

AdSense Yardım Merkezi ve Politika Merkezi'ne politikalar ve kısıtlamaların eksiksiz dökümü eklenmiştir. Yapılan değişiklikleri daha iyi anlamak ve içeriğinizin politikalarımıza uygun kaldığından emin olmak için lütfen bu bilgileri gözden geçirin.
Bundan sonra, Google'ın AdSense politikaları ve kısıtlamalarıyla ilgili güncellemeleri bu değişiklik günlüğünde duyuracağını lütfen aklınızda bulundurun. Yayıncıların politikalarda yapılan değişiklikleri yakından takip ederek bu politikalara her zaman uyması gerekir.
Saygılarımızla,

Yorumlar