Glutatyon nedir? Hangi besinlerde var, tedavisi

Glutatyon nedir? Hangi besinlerde var, tedavisi nasıldır? Vücuttaki serbest radikallerin seviyesini azaltarak organların işlevselliğini artıran glutatyon maddesi vücut tarafından doğal yolla üretilir. ileri yaşlarda üretimi azalır. Bu yüzden vücuda farklı yollarla glutatyon maddesi takviyesi gerekir

Google Haberlere Abone ol

Glutatyon, hücrelere zarar verebilen reaktif oksijen moleküllerini ve serbest radikalleri hedef alan ve onları yok ederek vücudu koruyan çok güçlü bir antioksidandır. Glutatyon, vücudumuz tarafından doğal yolla üretilir.

İçeriğinde üç aminoasit vardır: Glutamin, Glisin ve Sistein. Sağlıklı kalmak, performansınızı artırmak, hastalıkları önlemek ve yaşlanmanın etkilerinden korunmak, bağışıklık işlevi ve kronik enflamasyonun kontrol altına alınması glutatyon düzeyi ile yakından ilişkilidir. Glutatyon, hücrelerin enerji santralleri olan mitokondrilerin sağlıklı bir şekilde çalışması için gerekli bir maddedier.

GLUTATYON SERUM VE AMPULÜN İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Üç maddenin birleşiminden oluşur. Bu aminoasitler, Glutamin, Glisin ve Sistein'dir.


GLUTAMİN NEDİR, NE İŞLEV GÖRÜR, FAYDALARI NELERDİR?

-Protein sentezince vazifelidir.

-Glutamin insan organizmasındaki diğer hücrelere Glutamin desteği verir.

-Kas yıkımının engellenmesinde etkilidir.

-Hücresel yapı, hacim ve hidrasyonların korunmasında yardımcıdır.

-Hücrelerin iyileşme süreçlerini hızlandırır.

-Özellikler sporcular tarafından gıda takviyesi olarak kullanılır.

-Kas onarımı ve kas ağrılarının azaltılmasında dışarıdan besin, besin takviyesi olarak alınabilir.

GLİSİN NEDİR?

-Proteinlerde yer alan 20 aminoasitden biridir. Bir adet hidrojen atomdan oluşur.

-Merkezi sinir sisteminin genel sağlığı, fonksiyonlarının devamlılığı ve işlevi için gereklidir.

-Manik deprasyon veya hiperaktivite gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

-Sara hastalığının nöbet aralıkları, süresi gibi saraya yönelik tedavi süreçlerinde etkilidir.

-Hipoglisemi tedavisinde etkilidir.

-İnsan organizması tarafından, glutatyon yapımında kullanıldığı gibi kreatin ve kolajen üretmek için gereklidir.

-Glisin maddesi alkolün karaciğere verdiği tahribatın engellenmesinde yardımcıdır.

SİSTEİN NEDİR?

-Tıpkı Glutamin ve Glisin gibi proteinlerin üretilmesinde kullanılan temel 20 aminoasitten biridir.

Pek çok aminoasitlerde olduğu gibi hem L hem de D izomerleri vardır. Aktif olan türü L’dir.

-Beyaz et, kırmızı et, sarımsak, yumurta, soğanda bulunur.

-Gıda sektöründe un işleme maddesi olarak da kullanılır.

GLUTATYON TEDAVİSİ

Beslenme dışındaki bir diğer yöntem ise dışarıdan takviye glutatyon almaktır. Glutatyon damardan serum olarak alınabilir. Uygulanacak doz serum ile karıştırılarak hazırlanır. Hazırlanan serum damardan 15-20 dakika içinde vücuda enjekte edilir. Hekimin önerisi doğrultusunda ortalama 8-10 seans haftada 1-2 kez olacak şekilde uygulanabilir.

GLUTATYON TEDAVİSİNİN FAYDALARI NELERDİR?

-Oksidatif stresi azaltmada yardımcıdır

Glutatyon işlemlerinde vücuda verilen enzim miktarları ve çeşitleri vücut üzerinde oksidatif stresi ve olası etkileri önlenmiş olur. Bu operasyon yeni nesil bir uygulama türü olup dünyada yaygın biçimde kullanılır. Oksidasyon etkilerinin azaltılmasının birçok fonksiyon üzerinde yapıcı sonuçları olduğu belirtilir.

-Kansere karşı etkilidir.

Vücutta glutatyon seviyesinin artırılması yeni kanser hücrelerinin oluşmasını önler ve olası kanser hücrelerini yok eder. Oksit seviyesi kanser ile doğrudan ilişkilendirildiğinden, bu seviyeyi düşürmenin kanser üzerinde olumlu etkilerinin olduğuna dair tıbbi-bilimsel çalışmalar vardır. Bu uygulamanın bu noktada etkili olduğu varsayılır.

-Bağışıklık sistemini güçlendirir

Enerji depolaması ve vücuda aktarılması sonucunda bağışıklık sistemleri güçlenmekte ve vücutta olası hastalıklara karşı koruyucudur. İmmün sistemin daha efektif çalışması bu tür enzim hareketleri ile olabilir. Bu operasyon bağışıklığın iyileştirilmesi noktasında oldukça faydalıdır.

-Cildin yenilenmesini sağlar

Cilde istenilen nem oranını sağlayarak hücrelerin yenilenmesine ve cildin güzelleşmesine katkı sağlar. Hücre yenilenmesi ve oksit seviyesinin azalması, doğrudan cildin iyileşmesi demektir. Bu uygulama ile daha hızlı cilt yenilenmesi mümkündür ve pH değeri bakımından oldukça iyidir.

-Sedef hastalığını azaltır

Vücuda istenilen protein ve vitaminleri sağlaması sedef hastalığının etkilerini azaltır. Cilt hücrelerinin güçlenmesi deri hastalıklarının önlenmesi bakımından önem taşır. Uygulama ile sedef ve diğer deri hastalıklarının tedavisinde olumlu sonuçlar verir.

-Karaciğer yağlanmasında hücre hasarını düşürür

Hücre yenileyici etkileri sayesinde karaciğer yağlanması sorunu yaşayan kişilerde etkilidir. Deri hücrelerinde olduğu gibi, iç organların da daha hızlı iyileşmesini sağlayan uygulama, aynı zamanda daha güçlü bir fizyolojiye sahip olmamıza yardımcıdır.

-Periferik arter hastalığı olan insanlarda mobiliteyi azaltır

Glutonyumun dolaşımı olumlu etkilemesi sonucunda Periferik Arter hastalığında olumlu sonuçlar verir. Dolaşım sistemi üzerindeki etkileri bir çok sistematik sorunu olumlu yönde etkileyen uygulama, bir çok hastanın dolaşım problemlerinde olumlu sonuçlar verir.

-Parkinson hastalığının semptonlarını azaltır

Vücutta insülin direncini artırır ve sonucunda Parkinson hastalığı belirtilerini yoka yakına indirger. Bir sistematik hastalık olan ve tedavisi tam anlamıyla bulunmamış olan parkinsonun semptomatik tedavisinde oldukça etkilidir.

-Otoimmün hastalıklarına karşı savaşmaya yardımcı olur

Otoimmün hastalıklardan kaynaklanan kronik hastalıkların azalmasında faydalıdır. Vücudun merkezi bağışıklık sisteminin daha efektif çalışmasına yardımcı olan bu uygulama, neredeyse tüm kronik sorunlar üzerinde olumlu etkiye sahip olarak tanımlanır. Bilimsel kaynakların hemen hepsinde otoimmün sistem rahatsızlıkları üzerindeki olumlu etkileri vardır.

-Kontrolsüz diyabetin etkisi azaltılır

Vücutta kan şekerinin yarattığı etkiyi azaltmakta diyabetin kişilerde oluşturduğu olumsuz etkileri en aza indirger. Sistematik rahatsızlıkların en ciddilerinden olan diyabet probleminin etkilerinin azaltılması ve tedaviye destek olmak bakımından uygulama son derece etkilidir.

 -Solunum hastalığı belirtilerini düşürür

Solunum yollarında iltihap gibi riskleri engelleyerek belirtileri düşürür. Bir çok farklı isim altında tanımlanan solunum hastalıklarının tedavisinde ve solunum yetersizliklerinin iyileştirilmesinde bu uygulama iyi sonuçlar verir

-Sigara dumanının etkilerini azaltır

Sigara dumanının etkileri sonucunda vücutta birikmiş olan ağır metalleri dışarı atımında destek verir. Sigara içenler, zorunlu olarak dumana maruz kalanlar ve bırakıp sigaranın etkilerinden kurtulmak isteyenler için bu uygulama olumlu sonuçlar verir.

-Kas performansını artırır

Vücuda salınan enzimler sayesinde kasların çalışmaları hızlanır ve istenilen etkiyi verir. Kasların oksijen seviyensin dengelenmesine yardımcı olan ve dolaşım sistemini iyileştiren uygulama; kasların daha efektif çalışmasına etkildir. Uzun vadede daha güçlü ve hızlı hareket edebilen kas yapısına sahip olunmasında etkisi vardır.

GLUTATYON HANGİ BESİNLERDE VAR?

-Devedikeni
-Sülfür İçeren Besinler
-NAC
-a-Lipoik Asit
-B6, B9, B12 Vitaminleri ve Biotin
-Selenyum
-C & E Vitamini
-Dana Ciğer
-Elma
-Roka
-Brokoli
-Kuşkonmaz
-Sarımsak
-Ispanak
-Greyfurt

Renkli meyve ve sebzeler vücuttaki glutatyon seviyesini arttırmaya yardımcı olur.

GLUTATYON VÜCUTTA NEDEN AZALIR?

-Kimyasal çözeltiler
-Böcek kovucular
-Nitratlar ve kimyasal gıda katkı maddeleri
-Yapay gıda boyaları
-Sigara dumanı ve ortamı
-Ev deterjanları
-Klorlu su
-Röntgen ışınları
-Elektromanyetik frekans yayan UV ışınları
-Endüstriyel atık maddeler
-Yetersiz beslenme
-Aşırı beslenme
-Kronik hastalıklar
-Gece saatlerinde ışığa maruz kalınması
-Yaş (20 yaşından sonra doğal glutatyon üretimi her on yılda ortalama yüzde 10 azalır.)

Bu faktörlerin tümünü ekarte etmemiz mümkün değildir ama çoğunu düzenli bir yaşam tarzıyla ve toksinleri vücuttan atarak engelleyebiliriz.

Glutatyon nedir, hangi besinlerde var

 

 

 

Yorumlar