Genelkurmay çatı davası

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de yargılandığı davaya devam edildi

Google Haberlere Abone ol
Genelkurmay çatı davası

ANKARA (AA) - Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili, sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de yargılandığı Genelkurmay "çatı" davasına devam edildi.

Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda görülen duruşmada katılan avukatları, önceki gün açıklanan esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulundu.

Dava dosyasında katılan olarak yer alan Başbakanlık adına beyanda bulunan avukat Süleyman Ayhan, sanıkların sözde "yurtta sulh konseyi"nin talimatıyla darbe girişiminde bulunduklarını ifade etti.

Darbenin asıl aktörlerinin konsey üyeleri olduğunu belirten Ayhan, "Bu sürecin yönetmeni okyanus ötesindeki vatan hainidir, senaristleri ise küresel güçlerdir. Hükümeti, anayasayı, kurum ve kuruluşları ortadan kaldırmak olduğu kadar asıl amaçları dünyadaki son ve tek bağımsız Türk devletini ortadan kaldırmaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı ve Başbakanın cesur müdahalesi ve halkın direnişiyle darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını hatırlatan Ayhan, karşı beyanlarını yazılı olarak sunacaklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan katılan avukatları Reyhan Babuç ve Onur Ayhan da FETÖ yapılanması ile darbe girişimine ilişkin beyanlarını sundu.

Duruşmaya verilen aranın ardından devam edilecek.

Yorumlar