Kereviz suyunun faydaları

Kereviz suyu, kış aylarında bağışıklığı güçlendiren çok güçlü bir besin kaynağıdır. Potasyum zengini kereviz hafızayı güçlendirir ve yaşlanmayı geciktirici bir etkiye sahiptir. Kereviz suyunun faydaları, kerevizin faydaları, kereviz, kereviz neye iyi gelir?

Kereviz suyunun faydaları
04 Haziran 2019 Salı 11:20

Kereviz faydalı yeşilliklerdendir. Son bilimsel araştırmalar sonucunda,  kerevizin düzenli tüketimi insanlarda düşünme ve hafıza zayıflamasını önleyeme ve yaşlanma sürecini geciktirmeye fayda sağlıyor.

Kerevizin içinde sağlık için önemli aminoasitleri (karoten, asparaqin, niasin, tirozin), uçucu yağlar, A, K, E, C, B grubu vitaminleri, çok sayıda mineraller (potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, vb.) bulunur.

Kereviz kilo verme konusunda çok etkilidir. Kereviz sindirim süreçleri hızlandırır, bağırsakları sorunlarını giderir, toksinler ve diğer zehirli maddelerden temizler, katı yağların parçalanmasını hızlandırır.Uzmanlar  kerevizi meyve suyu, kokteyl, hatta çorba şeklinde kilo vermek amacıyla tüketilmesini tavsiye ediyor.

LİF ZENGİNİ BİR BİTKİ

Lif bakımından oldukça zengin olan kereviz organizmayı  olumlu olarak etkiler ve dolayısıyla kabızlıktan şikayetçi olan insanlar kerevizi günlük beslenmesine çeşitli tüketim yollarıyla dahil etmelidirler.

Gastrit ve ülser hastalığı olan insanlar da mutlaka kereviz yemelidir. Kerevizin bünyesinde bulunan özel U vitamini mukozanın kurtarılması için yardımcı olur, vücuttaki iltihabı ve ağrıyı azaltır.

POTASYUM DEPOSU

Kereviz potasyum açısından zengindir ve bu nedenle kalp sağlığını korur, ödemleri azaltır, kan damarlarını güçlendirir.

Kereviz erkek sağlığı için oldukça faydalıdır. Uzmanlara göre, bu otlar erkeklerde  (cinsel gücü) artırır, prostatitin gelişmesinden korur. Cinsel sağlamlığında sorunları olan kişiler her gün 1 bardak kereviz suyu  içmelidir. Meyve suyu hazırlamak için bitkinin kalın gövdeleri ve yaprakları kullanılır.

İltihap  ve idrar söktürücü etkiye sahip olan kereviz suyu idrar salgısı sistemi iltihapları sırasında tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kereviz kadın sağlığı içinde çok etkilidir. Regli dönemi öncesi sendromun ve klimaksın simptomlarını azaltır, saçları, tırnakları, cildi daha sağlıklı ve güzel yapar.

Kereviz sinir sistemiçin de çok yararlıdır . Sinirleri yatıştırır, ruh halini geliştirir. Stresle mücadelede size iyi yardımcı olur.


İlgili Galeriler

Şimdi yorum yapabilirsiniz

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×