"Gençler akıllı telefonlardaki uygulamalara günde 196 dakika ayırıyor"

- Startups.watch & FintechStartup Kurucusu Serkan Ünsal: - "Üniversite gençleri, günde ortalama 196 dakikasını cep telefonlarındaki uygulamalara ayırıyor" - "Gençler, telefonda geçirdiği zamanın yüzde 57'sini Facebook'a ait uygulamalarda geçiriyor" - "Instagram'da kalış süresi 18 dakikadan 56 dakikaya, Youtube'da da 4 dakikadan 21 dakikaya çıktı"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - MURAT BİRİNCİ - Startups.watch & FintechStartup Kurucusu Serkan Ünsal, üniversite gençlerinin günde zamanlarının ortalama 196 dakikasını cep telefonlarındaki uygulamalara ayırdığını söyledi.

Ünsal, İstanbul Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencileri ile yapılan "Üniversite Gençleri Mobil Uygulama Data Araştırması 2017"ye göre gençlerin her gün zamanlarının 196 dakikasını cep telefonlarındaki uygulamalara ayırdığını belirtti.

Bu gençlerin 24 saatlerinin ortalama 107 dakikasını başta Instagram olmak üzere sosyal medya uygulamaları Facebook, Twitter, Youtube ve Snapchat'te geçirdiğine dikkati çeken Ünsal, "Aslında en çok vakit geçirilen ilk üç uygulamaya baktığımızda gençler, zamanlarının 56 dakikasını Instagram, 47 dakikasını WhatsApp ve 21 dakikasını Youtube uygulamalarına ayırıyor." dedi.

Serkan Ünsal, gençlerin akıllı telefonlarından her gün ortalama 13 dakika müzik dinlediğini, 15 dakika oyun oynadığını ve 14 dakika da diğer uygulamalarda vakit geçirdiğini dile getirdi.

Üniversite gençlerinin günde zamanlarının ortalama 112 dakikasını Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi Facebook'a ait uygulamalarda geçirdiğinin altını çizen Ünsal, "Yani gençler telefonda geçirdiği zamanın yüzde 57'sini Facebook'a ait uygulamalarda geçiriyor." ifadesini kullandı.

Ünsal, 2017'de bir önceki yıla göre Whatsapp uygulamasında geçirilen sürede değişiklik yaşanmadığını belirterek, "Instagram'da süre 18 dakikadan 56 dakikaya, Youtube'da 4 dakikadan 21 dakikaya çıktı. Snapchat'te ise 14 dakikadan 7 dakikaya düştü." dedi.


- "2017'de 177 milyon dolarlık yatırım yapıldı"


Serkan Ünsal, geçen yıl 162 girişimin melek ve girişim sermayelerinden 103 milyon dolar yatırım aldığını, bu tutarın özel sermaye yatırımları dahil edildiğinde 177 milyon dolara ulaştığını söyledi.

2017'nin tüm zamanların en çok yatırım yapılan dönemi olduğunu ifade eden Ünsal, şunları kaydetti:

"Yatırımcılar geçen yıl en çok yatırımı 18,6 milyon dolarla fintech alanına yaptı. Bunu 12,8 milyon dolarla SaaS (Software as a Service), 9,6 milyon dolarla emlak ve 7,6 milyon dolarla biyoteknoloji alanları takip etti. Türkiye ve Polonya geçen yıl erken dönem yatırımlarda 100 milyon dolar barajını geçerek 2. ligden 1. lige yükseldi. Bu ligde ligde İsviçre, Hollanda, İrlanda, İspanya, Belçika, Avusturya, İtalya, Finlandiya, Danimarka ve Norveç gibi ülkeler bulunuyor. Türkiye erken dönem yatırımlar dikkate alındığında Avrupa'da 16. büyük pazar konumuna yükseldi. Polonya ise 15. sırada yer aldı. 1. ligin de üstünde Süper lig var. Burada İngiltere, Almanya, Fransa ve İsveç gibi ülkeler var."

Yorumlar