Gazze'de üniversite mezunlarından "işsizlik protestosu"

GAZZE (AA) - Gazze'de üniversite mezunları, Filistin hükümetinden iş fırsatı sağlaması talebiyle yürüyüş düzenledi.Üniversite Mezunlarını Savunma Komitesi tarafından düzenlenen eyleme katılan göstericiler, Gazze'deki Seraya Meydanı'nda...

Google Haberlere Abone ol

GAZZE (AA) - Gazze'de üniversite mezunları, Filistin hükümetinden iş fırsatı sağlaması talebiyle yürüyüş düzenledi.

Üniversite Mezunlarını Savunma Komitesi tarafından düzenlenen eyleme katılan göstericiler, Gazze'deki Seraya Meydanı'nda toplanarak, Çalışma Bakanlığı binasına yürüdü.

Göstericiler, hükümetten işsizliğin arttığı ve ekonomik durumun kötüleştiği Gazze Şeridi'ndeki üniversite mezunlarına iş fırsatı sağlanmasını talep etti.

Üniversite Mezunlarını Savunma Komitesi Başkanı İhab Ebu İrmane, "Bölgedeki siyasi ayrılık nedeniyle hayallerini ve ümitlerini kaybeden mezunların hakkını talep etmek için bu eylemi düzenledik. Biz siyasi partilere mensup olmayan geleceğin gençleriyiz." ifadesini kullandı.

Mezunları "iç politikadaki sıkıntılar nedeniyle gelecekleri zayi olanlar" olarak nitelendiren İrmane, "Kaderimizin ve geleceğimizin siyasi meselelerle ve çekişmelerle bağlantılı olmaması gerektiğini belirtmek için yola çıktık. İş toplumsal hakkımızdır." dedi.

Yetkililerin Filistin davasının zaferi için eylemlere katılmakta tereddüt etmeyen bu mezunları, dışlamaması ve haklarına riayet etmesi gerektiğini kaydeden İrmane, "Yetkililere mesajımız şudur; siyasi çekişmelerle alakamız yok ancak gelecek ve onurlu bir yaşam istiyoruz." diye konuştu.

Son istatistiklere göre Gazze'de fakirlik oranı yüzde 80'lere ulaşırken üniversite mezunu gençler arasındaki işsizlik oranı ise yüzde 55,8'e yükselmiş durumda.

Yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi, 2006'dan bu yana İsrail'in kara, hava ve deniz ablukası altında bulunuyor.


Yorumlar