Galip Aykaç ne dedi, açıklamasının tam metni? Galip Aykaç kimdir, nerelidir?

BİM yöneticisi Galip Aykaç ne dedi, neden tepki çekiyor, açıklamasının tam metninde neler var? Galip Aykaç kimdir, nerelidir?

Google Haberlere Abone ol
Galip Aykaç ne dedi, açıklamasının tam metni

Galip Aykaç ne dedi, açıklamasının tam metni? Galip Aykaç kimdir, nerelidir? BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç ne dedi, neden tepkilerin odağına oturdu? Yaptığı açıklamaları nedeniyle başta MHP olmak üzere birçok kesimden sert tepki alan Galip Aykaç'ın açıklamasının tamamı merak konusu oldu. Galip Aykaç ne dedi, açıklamasının tam metni? Galip Aykaç kimdir, nerelidir?

Galip Aykaç 1 Aralık 2022 Perşembe günü PLAT 7. Private Label Zirvesi’ne katılarak son dönemde zincir marketler merkezli yaşanan 'fahiş fiyat' tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamalarında kullandığı bazı ifadeler kamuoyunda büyük tepki çekti.

Perakendecilerin tedarik zincirindeki en son nokta olduğunu vurgulayan Aykaç "Fiyatların hareketlerinden daha önemli bir konu da gıda arzlarında yaşanan daralmadır. Piyasa ekonomisinin temel kuralı fiyatların arz talep ilişkisine göre belirlenmesidir. Bu denge ne kadar güvenilir olursa doğal olarak tüketiciye yansıyan fiyatlar da istikrarlı biçimde, makul ve kabul edilebilir bir seviyede kalabilecektir" dedi.

Tarım ve gıdanın dünyanın geleceği olduğunu belirten Galip Aykaç "Dolayısıyla ülkemizin de geleceği olduğunu unutmayalım. Çok önemli bir yerin altını çizmek gerekiyor. Üretim ve dolayısıyla üreticiler çok önemli. Üreticilerin mutlaka emeklerinin karşılığını alıyor olmaları, kazanıyor olmaları lazım ki üretmeye devam etsinler. Sonraki süreci de sürdürülebilir verimlilikle yönetmek gerekiyor. Tarım ülkesiyiz fakat mevcut tarım ve hayvancılık sistemimizin geliştirilmeye ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Köyde yaşayan ve tarımla ulaşan nüfusun ne yazık ki 2021 yılı sonunda yüzde 6,8’e düştüğünü görüyoruz. Kırsalda yaşamayı özendirici tedbirlere acil ihtiyaç vardır” ifadelerini kullandı.

'SPEKÜLATÖR ORTADA'

Aykaç şeker fiyatlarıyla ilgili ise şu açıklamada bulundu: “Şeker fiyatları, Türkiye Şeker Fabrikaları sitesinin geçen sene bu zamanlardaki fiyatı, 50 kilogramlık çuval fiyatı 212 liraydı. Bugün 950 lira. Bunun perakendedeki fiyat değişiminden biz sorumlu olamayız. Aşağı yukarı üretimin yarısı Türkiye Şeker Kurumu’ndan, diğer yarısı da özel sektörden geliyor. Ama doğru yönetilemediği için geçen sene bir özel sektör şirketinin sahibinin bana söylediklerini aynen tekrar etmek istiyorum: ‘Bu seneki kadar hiçbir zaman kâr etmedik’. Evet işte spekülatör orada. Biz değiliz. Oraya bakmak lazım. Buradan bir kez daha değinmekte fayda görüyorum. Eğer tedbir alınmazsa süt ve et konusunda 2023, bu yıldan daha zorlu geçecektir. Bugünlerde süt hayvanlarının girdi maliyetleri çok yüksek olduğu ve yeterli fiyatı piyasada bulamadığı için inekler kesime gitmiştir. Bu kesilen ineklerin de artık sonlarına gelinmiştir. İneği keserek sadece sütü değil eti de kestik. Et fiyatlarının da artacağı bugünlerde kulağımıza geliyor.”

'TARLADAN 0 LİRAYA ALSAK BİLE MARKETE GELMESİ 7.5 LİRA'

Aykaç, Türkiye’de 55 milyon tondan fazla sebze ve meyve üretimi gerçekleştirildiğini ve bunun yaklaşık yüzde 30-35 arasındaki kısmının fire olarak ayrıldığını belirtti.

Geriye kalan 35 ila 37 milyon ton arası olan tüketilebilir sebzenin yüzde 15’ini perakendecilerin sattığı bilgisini veren Aykaç "Geriye kalan yüzde 85’i manavlar, pazarlar, ev dışı kanallar vb.de satılıyor. Soruyorum, bu durumda yüzde 15’lik piyasasını oluşturduğu sebze ve meyveyle enflasyonun sebebi biz olabilir miyiz? Bu yanlış algıyı hep beraber ortadan kaldırmamız lazım. Domatesi tarladan 0 liraya yani hiç para vermeden alsak bile onun markete gelmesi 7.5 liradır. Çünkü bu marketin bir çalışma maliyeti vardır. Dükkân kirası var, elektrik masrafı var, personel masrafı var, iletişim masrafı var. Tüm bunları alt alta koyduğunuzda domatesin fiyatı bu noktalara gelecektir. Bizi bunun sorumlusuymuş gibi göstermeye çalışanlar var. Bu yanlış algıdan bu ülkeyi kurtarmak zorundayız. Asıl mesele plansız üretim, girdi maliyetlerinin yüksek olması, birçok konuda dışa bağımlılığın azaltılamaması” dedi.

'BİR DAHA KARŞIMIZA GELMEYİN' DİYORUZ

Fırsatçılık yapan marka tedarikçileri bulunduğunu söyleyen Galip Aykaç sözlerine şöyle devam etti:

"Bunların bir kısmı uluslararası. Zaman zaman dışarıya bağımlı oldukları için kârlılıkları azaldığı zaman karlılığı nasıl normal seviyeye çıkarırız diye kabul edilemeyecek gerekçelerle önümüzde fiyatlar getirebiliyorlar. 2023 kârlılığımızı şimdiden öngöremiyoruz diyerek önümüze fiyat koyan böyle fırsatçılar da var. Bu var olanlara biz ‘bir daha karşımıza gelmeyin’ diyoruz.”

Dünyada yaşanan enflasyonu ülkemizde biraz daha ağır yaşadığımıza dikkat çeken Aykaç enflasyonun hem üreten hem de tüketen için sermaye düşmanı olduğunu söyledi.

'GAZETECİ MÜSVEDDELERİNE SÖYLEYECEKLERİMİZ VAR'

BİM İcra Kurulu Üyesi Aykaç son dönemde marketlere yönelik eleştirilere ilişkin ise şu sert sözleri sarfetti:

"Perakende işletmelerinin enflasyondan arındırılmış ve sadece nominal kâr rakamlarına bakarak olumsuz yorum yapan trollere, maaşlı televizyon yorumcularına, bizi terörist ilan edenlere, bizlere vicdansız hatta kansız diyenlere ve bunları gazetede yayınlayarak ahlaksızca bizi çete ilan edenlere, tabirimi maruz görün gazeteci müsveddelerine söyleyeceklerimiz var."

"Ülkenin değerlerine saldıranlara, ilan vermiyoruz diye gazete sayfalarını boş bırakanlara, televizyonda ağızlarından salyalar akıtarak küfredenlere, bilmedikleri konularda biliyormuş gibi yorum yapanlara, peyniri yumurtayı sadece sofrasında görüp yorum yapanlara, bu dünyayı size yaşanmaz kılarım diyecek kadar meseleden bihaber olanlara, depo basıp yağları halka dağıtırım diyen iş bilmez yöneticilere, mağaza çalışanlarına ‘söyleyin yöneticilerinize bu işin sonu kötü olacak, size burada ekmek yedirmeyiz’ diyen, kanun nizam tanımayan yerel yöneticilere, özellikle İstanbul Ziraat Odası Başkanı’na, FETÖ örgütü ile ile bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var. Bu ülkenin güzel insanları sizlerin yalanlarına hiçbir şekilde itibar etmediler. Üç harfliler diye bizleri farklı yere koymaya çalışan ve Müslüman olduğunu iddia eden bu insanlara söyleyeceklerimiz var. Lütfen aynaya baksınlar, kendilerini göreceklerdir. Bunların hepsinde art niyet ve algı yönetimi vardır. Tüketicilerimiz bunlara hiçbir zaman karşılık vermemiştir.”

'BU ÜLKENİN TEMEL TAŞLARIYIZ'

“Bu yılın 10. Ayında TÜFE yüzde 85.51, ÜFE yüzde 157,69. Acaba bu aradaki rakamları biz mi yanlış okuyoruz, doğrusunu söyleyecek olan var mı? Organize perakende sektörüne yakıştırmalarının tamamını misliyle kendilerine iade ediyoruz. Siz hesap kitap da bilmiyorsunuz, yayına çıkalım doğrusunu söyleyelim diyoruz, bizi yayına da almıyorsunuz. Organize perakendede kâr edenlerin en yükseğinin ettiği kâr yüzde 4’tür. Onu tamamını da verseniz enflasyon aşağı gelmez. Bunu bile bile 1’alıp 3’e satıyorlar, 4’e satıyorlar diyecek kadar alçalan gazetecilere, oda başkanlarına diyorum ki, bu algı operasyonunuzun vatandaşta karşılığı yoktur. Bizim masraf yapımızı iyi kontrol etmekten gelen bir farkımız vardır. Brüt kâr marjımız yüzde 17,5’tir. Yani 100’e aldığımız bir malı 117,5’e satıyoruz. Nerede bu 1’e alıp 3 katına satmak? Nerede öyle bir ürün? Bu gazetecileri himaye edenlere, perde gerisinde bizi hedef gösterenlere, ‘başaramayacaksınız’ diyorum. Bizim ülkeyi yönetenlerle sorunumuz yok. Olmasına da müsaade etmeyeceğiz. Biz bu ülkenin temel taşlarıyız, bunları yerinden oynatmaya da kimsenin gücü yetmez. Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan insanlar sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim bilesiniz.”

GALİP AYKAÇ KİMDİR, NERELİDİR?

Galip Aykaç 1957 yılında Yozgat'ta doğdu. Aykaç, 1997 yılında BİM Satın Alma Genel Müdürü oldu. 2007 yılında BİM Operasyon Komitesi Başkanı olan Aykaç aynı zamanda BİM'in İcra Kurulu Üyesi'dir. Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı olan Galip Aykaç, Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığını da yapmaktadır.  Perakende Güneşi ödüllerinde 2010 yılının En Başarılı Profesyonel Yönetici Ödülü’nü alan Aykaç, Fortune dergisi tarafından seçilen 2013 ve 2014 yılının en başarılı iş insanları sıralamasında 3. sırada yer aldı.

Aykaç, 2015 yılında 4. Türk Patent Ödülleri'nde  "En Fazla Marka Başvurusu Yapan Firma" ödülünü BİM Birleşik Mağazalar A.Ş. adına aldı. Aykaç, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden almıştı.

Yorumlar