Fransa'da turist sayısı yüzde 5 düştü

- 2016'nın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ülkede konaklayan turist sayısı yüzde 4,8 azaldı

Google Haberlere Abone ol
Fransa'da turist sayısı yüzde 5 düştü

PARİS (AA) - Fransa'yı ziyaret eden turist sayısının yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,8 düştüğü bildirildi.

Fransa Ulusal İstatistik Enstitüsünün (INSEE) yayımladığı verilere göre 2016'nın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre ülkede konaklayan turist sayısı yüzde 4,8 azalış gösterdi.

INSEE'nin rakamlarına göre özellikle kamp turizmi için gelen turist sayısından büyük düşüş yaşandı. Otellere gelen yabancı turist sayısı yüzde 8,5 azalırken, yerli turist sayısı yüzde 2,9'a kadar geriledi. Turist sayısı yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,1 artış kaydetmişti.

Başkent Paris'te de turizm yoğunluğu yılın ikinci çeyreğinde azaldı. Kentte konaklayan yabancı turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,9 düşüş kaydetti. Fransa'da en son 27-31 Temmuz tarihleri arasında Air France'daki grev nedeniyle Paris‘te bulunan iki havaalanının 145 bin yolcu kaybına uğradığı ortaya çıkmıştı.

Terör saldırıları sonrası turizm alanında zor günler geçiren Fransa, uluslararası turizmin çekim merkezi olmayı sürdürmek için büyük çaba harcadı. Buna rağmen özellikle Uzakdoğu ülkelerinden gelen yolcu sayısındaki büyük düşüş rakamlara yansıdı.

Paris’teki havaalanlarının yönetiminden sorumlu "Paris Aeroports"un yayımladığı verilere göre terör saldırıları sonrası Afrika’dan Paris‘e inen yolcu sayısı yüzde 7 artarken, bu oran Ortadoğu ülkeleri için 4,6, Latin Amerika için ise 2,5 olarak hesaplanmıştı.

Uzakdoğu ülkelerinden gelen yolcu sayısı yüzde 9,4, Kuzey Amerika’dan gelen yolcu sayısı ise yüzde 0,5 gerileme kaydetti.

Fransa yönetiminin son yıllarda büyük kampanyalar düzenleyerek kapılarını açtığı Japon ve Çinli turistlerin saldırılar sonrası Fransa‘yı tercih etmedikleri belirtiliyor.


Yorumlar