Forte katılım endeksine uygun mu? Forte helal mi?

Forte katılım endeksine uygun mu değil mi, helal mi soruları yatırımcılar tarafından merakla soruluyor. Borsada yatırım yapmak isteyen küçük yatırıımcı için yeni bir fırsat doğğuyor. Forte halka arz yoluyla borsaya açılıyor. Borsa açılmadan önce ise duyuru yaptı. Duyuruyu öğrenen yatırımcılar ise...

Google Haberlere Abone ol
Forte katılım endeksine uygun mu? Forte helal mi?

Forte katılım endeksine uygun mu, yatırım yapmak isteyenlerin kafalarındaki soru işaretlerinin başında geliyor.

Forte tarafından yapılan açıklamada Borsa İstanbul'da satış yoluyla halka arz olunacağı belirtildi. 

Açıklama sonrasında gözler ister istemez bazı soru işaretlerine çevrildi.

FORTE KATILIM ENDEKSİNE UYGUN MU?

Forte Bilgi İletişim Teknolojileri katılım endeksine uygundur. Bu kapsamda Borsa İstanbul’da yer almak isteyen ve helal-haram hassasiyeti olan vatandaşlar için Forte Bilgi alım fırsatı sunuyor.

Forte Bilgi’nin katılım endeksi şartlarını karşıladığı öğrenildi. Böylece dileyen vatandaşlar Forte’nin hisselerini gönül rahatlığıyla alabilecek.

Forte katılım endeksine uygun mu Forte helal mi
Forte katılım endeksine uygun mu Forte helal mi

 

Forte alımı için Borsa İstanbul’da işlem yapmaya yetkili tüm bankalar kullanılabilecek. Yatırımcılar, İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş’nin aracılık edeceği halka arz sürecinde taleplerini yetkili tüm bankalar aracılığıyla iletebilecek.

FORTE HALKA ARZ NE ZAMAN?

Havacılık ve savunma sanayii başta olmak üzere kamu kurumlarının ve özel sektörün uçtan uca teknoloji çözüm ortağı Forte'nin halka arz başvurusu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Halka arz, 8-9 Haziran tarihlerinde, İnfo Yatırım aracılığıyla "Borsada Satış" yöntemi ile gerçekleştirilecek.

Havacılık ve savunma sanayii başta olmak üzere kamu kurumlarının ve özel sektörün uçtan uca teknoloji çözüm ortağı Forte halka açılıyor. Halka arz, İnfo Yatırım aracılığıyla Borsa İstanbul Birincil Piyasa'da 8-9 Haziran 2023 tarihlerinde "Borsada Satış" yöntemi ile gerçekleştirilecek. Pay başına 12,12 TL sabit fiyatla gerçekleşecek arza FORTE.HE koduyla kolayca katılım sağlanabilecek.

Halka arza ilişkin olarak konuşan Forte Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Cengiz Bayrak, "Forte, 2006 yılında sistem entegrasyonu alanında faaliyet göstermeye başlamış, 2019 yılında ELD Bilişim'i de bünyesine katarak yazılım çözümleri sunma yetkinliğini de arttırmıştır. Fark yaratan kalitede yazılım ve tamamlayıcı hizmetlerle tam paket çözüm sunan bir merkez olma hedefimiz doğrultusunda faaliyetlerimizi sürdürerek, 15 yıl içerisinde büyük başarılara imza attık. Yatırımcılarımızdan alacağımız güçle, kurumsal, halka açık, şeffaf bir marka olarak büyümeye devam edeceğiz" dedi.

Forte katılım endeksine uygun mu Forte helal mi
Forte katılım endeksine uygun mu Forte helal mi

 

Yazılım alanında ise ağırlıklı olarak savunma sanayii ve özellikle de Türk Silahlı Kuvvetleri için çözüm üretmekte olduklarını ifade eden Hasan Cengiz Bayrak, bu alanda faaliyet göstermek için gerekli olan tüm sertifikalara sahip olduklarını belirtti. Bunlara ek olarak, Forte'nin yazılım ürünlerini ise alan uzmanı olduğu "Askeri Lojistik" konusunda yoğunlaştırdığı ve bu alanda faaliyet gösteren firma sayısının yalnızca Türkiye'de değil dünya genelinde dahi oldukça az olduğunu ifade eden Hasan Cengiz Bayrak, "Halka arzdan elde edeceğimiz gelirin %20'sini AR-GE yatırımlarının yapılması kapsamında, %35'ini finansal borçların faiz ve anapara ödemelerinin yapılmasında, %35'ini işletme sermayesi ihtiyacının finanse edilmesi kapsamında, %5'ini yurt dışı ofis/temsil ofislerinin açılışı, yurt dışı proje geliştirme ve operasyonel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi kapsamında, %5'ini de reorganizasyon, satış ve karlılık artışı odaklı operasyonel süreçlerin iyileştirilmesi kapsamında kullanarak hizmetlerimizi en ileri seviyeye taşımayı hedefliyoruz" diye konuştu.

2022 YILINDA %212 NET KAR ARTIŞI

Forte'nin gelirleri ticari mal (donanım) ve hizmet satışları ve yazılım gelirlerinden oluşmakta olup ticari mal ve hizmet satışı kategorisinde Forte, müşterilerin ihtiyacı doğrultusunda bilgi birikimini kullanarak proje özelinde en uygun olduğunu düşündüğü yazılım ve/veya donanımları proje bazlı olarak tedarik etmektedir. Yazılım gelirleri ise tamamen Forte tarafından proje bazlı sipariş üzerine geliştirilen ürünlerin satışı ile Forte'nin AR–GE faaliyetleri sonucunda elde ettiği birden fazla müşteriye satılabilir nitelikte ürünlerinin satışıdır. 2022 yılı itibarıyla gelirlerinin yüzde %85'i ticari mal ve hizmet satışlarından, yüzde 14'ü yazılım gelirlerinden oluşan Forte, 2022 yılında net satışlarını yüzde 76, net karını ise yüzde 212 oranında artırmıştır.

FORTE BİLGİ İLETİŞİM KAÇ LOT VERİR?

Forte Bilgi İletişim 22.000.000 lot verir. Yatırımcılar 8-9 Haziran tarihlerinde mesai bitimine kadar taleplerini iletebilecek. Forte Bilgi İletişim fonun yüzde 20'sini AR-GE, yüzde 35'ini finansal borçlarda, yüzde 35'ini işletme sermayesinde yüzde 5'ini yurt dışı ofis açılışı ve proje geliştirme faaliyetlerinde ve yüz 5'ini de reorganizasyonda kullanır.

FORTE BİLGİ EŞİT Mİ ORANSAL MI?

Forte Bilgi İletişim eşit dağıtım yöntemiyle pay edilecek. Borsa İstanbul Ana Pazar'da FORTE koduyla işlem görecek olan şirkete İnfo Yatırım Menkul Değerler aracılık edecek. Forte Bilişim katılım endeksine uygundur. Katılım endeksi hassasiyeti olanlar için ise Forte Bilgi İletişim Teknolojileri ve Savunma Sanayi'nin gerekli şartları karşıladığı belirtildi.

Yorumlar