Florida'da Zika bağlantılı ilk mikrosefali vakası

- Florida'da doğan bir bebekte Zika virüsü bağlantılı mikrosefaliye rastlandı

Google Haberlere Abone ol
Florida'da Zika bağlantılı ilk mikrosefali vakası

TALLAHASSEE (AA) - ABD'nin Florida eyaletinde ilk kez Zika virüsü bağlantılı mikrosefali vakası görüldü.

Florida Sağlık Departmanından yapılan açıklamada, Zika virüsü taşıyan ve Florida'ya doğum yapmaya gelen Haiti vatandaşı bir annenin bebeğinin nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefali olarak doğduğu bildirildi.

Florida Valisi Rick Scott, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, sağlık yetkililerinin, hamile kadınların virüse karşı alması gereken önlemlerle ilgili tıbbi uzmanlarla görüşmelerini istedi.

Scott, geçen hafta, olağanüstü hal yetkisi kullanarak, Zika ile mücadele için 26,2 milyon dolarlık fon ayırmıştı.

Sivrisinek ısırması dışında kan ve cinsel ilişki yoluyla da bulaştığı ortaya çıkan virüse, ilk kez 1947'de Uganda'nın Zika ormanlarındaki maymunlarda rastlanmıştı. Uzun yıllar görülmeyen Zika virüsü, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da tekrar ortaya çıkmıştı.

Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden mikrosefaliye neden olduğu düşünülüyor.

Ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan hastalığın özgün bir tedavisi ve önleyici aşısı bulunmuyor.

Batı Nil virüsü gibi sivrisinek ısırması yoluyla yayılan Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler, ABD'de Teksas'ta, Florida ve New Jersey'in doğu kıyılarında görülüyor. Virüs, Porto Riko ve Florida'nın 4 ilçesinde olağanüstü hal ilan edilmesine neden olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütünün 8 Haziran tarihli son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yıllarında 60 ülkede görüldü. Zika virüsü, bu ülkelerin 14'ünde 2007-2014 yılları arasında görülürken, 2015 yılının başından 46 ülkede ilk defa salgın şeklinde etkili oldu.

Yorumlar