Fitch'in Türkiye değerlendirmesi

- ASKON Genel Başkanı Koca: - "Bölgesel risklerin nispeten düşme meyli olan önümüzdeki ilk çeyrekte ve referandumla gelecek olan güven tazeleme psikolojisi ile ülkemiz yeniden tırmanışa geçecektir" - TİM Başkanı Büyükekşi: - "Son yıllarda ekonomimizin gidişatı ile bağdaşmayan not indirimleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Ancak bunlar bizi üzse de yıldırmayacak. Biz elimizdeki potansiyelimizle, gerçekleştirdiğimiz reformlarla yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz"

Google Haberlere Abone ol
Fitch'in Türkiye değerlendirmesi

İSTANBUL (AA) - Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Mustafa Koca, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesine ilişkin, bölgesel risklerin nispeten düşme meyli olan ilk çeyrekte ve referandumla gelecek güven tazeleme psikolojisi ile ülke ekonomisinin yeniden tırmanışa geçeceğini bildirdi.

Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uluslararası derecelendirme kuruşlarının Standard & Poor's (S&P) ve Fitch'in Türkiye'nin notu hakkında olumsuz kararlar verdiğini anımsatarak, sürprizler yapabilen Türkiye'nin 2008 krizinden bu yana tüm ülkelerin performansları incelendiğinde her zaman ilk 5 içerisinde bulunmayı başardığını aktardı.

Son zamanlarda bölgesel risklerin artışı dolayısıyla bir stres yaşandığını belirten Koca, "Terör hadiselerinin dünyada ülkemizi görünür kıldığı olumsuz fotoğrafların sayısı yüksektir. Evet bir darbe girişimine muhatap olmuş bulunuyoruz. Ancak tüm bunlara rağmen ülkemiz ciddi anlamda bir performansla ve son derece yüksek bir moralle ekonomik mücadelesini de vermeye devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Koca, şu ifadeleri kullandı:

"İyi niyetle ve özellikle doğru bir gelecek projeksiyonu ile konuya bakılacak olursa bölgesel risklerin nispeten düşme meyli olan önümüzdeki ilk çeyrekte ve referandumla gelecek olan güven tazeleme psikolojisi ile ülkemiz yeniden tırmanışa geçecektir. Burada en dikkat çekici konunun döviz üzerinden sıkıştırılan bir portföy ekranı sorununun yaşanmasıdır. Ancak bu durumun da nasıl yönetildiğine iyi bakmak gerekir. Sadece ekranlar ekonomiyi gösteren sonuçlar olarak alınamazlar. Ekonominin en temel dinamiğinin ülke insanın yönetimiyle birlikte içine girmiş olduğu güven bütünlüğünün ne tür bir gelecek sunduğu gerçeğidir."

Koca, Türkiye'nin her şeye rağmen yükselen yıldız olmaya devam edeceğinin altını çizerek, ülkenin, yakın geleceğin en çok tercih edilen yatırım ortamı olacağından şüpheleri olmadığını, o zaman bu derecelendirme kuruluşlarının hızla ülke notunu yükseltmesini bekleyeceklerini aktardı.


- "Not indirimleri bizi üzse de yıldırmayacak"


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de S&P ve Fitch'in açıklamalarına değinerek, Türkiye'nin 2016 yılında birçok zorlukla karşı karşıya kalmış bir ülke olduğunu, bunun unutulmaması gerektiğini bildirdi.

Tüm olumsuz olaylara rağmen hiçbir zaman vazgeçmeyecekleri demokrasi ile ekonominin direncini artıracak uzun vadeli çözümler aramaya devam eden bir ülke olduklarını aktaran Büyükekşi, "Hükümetimiz iyi bir yol haritası ve güçlü bir reform gündemi belirledi. İhracatçılar olarak bizler kendimize hedefler koyduk. 2017 yılını ihracatımızda 'atılım yılı' ilan ettik." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, birkaç gün sonra açıklayacakları ocak ayı ihracat rakamlarındaki büyük artışla doğru yolda ilerlediklerinin görüleceğini kaydetti.

Türkiye'nin büyük potansiyele sahip gelişmekte olan bir ülke olduğunu belirten Büyükekşi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Reform ajandasına devam edersek yüksek büyüme gidişatına sahip bir ülke olacağız. Not indirimlerine rağmen verilen teşviklerle birlikte yabancı yatırımları almaya devam edeceğiz. Şunu da hatırlatmak isterim; 2002 ila 2007'de ülkemizin yatırım yapılabilir notu yoktu. Ancak en yüksek yabancı yatırımları bu dönemde aldık. 2002'de ülkemize 1,1 milyar dolar yatırım gelirken 2007'de 22 milyar dolar yatırım girişi oldu. Yine aynı şekilde 2015'te küresel yabancı yatırımlar ciddi oranda azalırken ülkemize gelen doğrudan yabancı yatırımlar yüzde 36 oranında artmıştı."

Büyükekşi, son yıllarda ekonominin gidişatı ile bağdaşmayan not indirimleri ile karşı karşıya kaldıklarının altını çizerek, "Ancak bunlar bizi üzse de yıldırmayacak. Biz elimizdeki potansiyelimizle, gerçekleştirdiğimiz reformlarla yolumuza kararlılıkla devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar