Fitch: "Türkiye’nin mali pozisyonunda baskı yok"

- Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings: -Türkiye’nin mali pozisyonunda baskı bulunmuyor”” -“Bu yılın ilk beş ayına ilişkin veriler seçimlere ilişkin taahhütlerden kaynaklanan harcamalara rağmen kamu fazlasının verildiğini gösteriyor” -“Brexit oyu bölgede dikkate değer belirsizlik yaratıyor”

Google Haberlere Abone ol
Fitch: "Türkiye’nin mali pozisyonunda baskı yok"

LONDRA (AA) – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Türkiye’nin mali pozisyonunda baskı olmadığını belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşunun gelişmekte olan Avrupa ülkelerinin kredi görünümlerine ilişkin yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin mali pozisyonunda baskı bulunmuyor. Bu yılın ilk beş ayına ilişkin veriler seçimlere ilişkin taahhütlerden kaynaklanan harcamalara rağmen kamu fazlasının verildiğini gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

Değerlendirmenin Türkiye’ye ilişkin bölümünde, “Buna rağmen Cumhurbaşkanı daha düşük faiz oranına ihtiyaç olduğunu belirten görüşlerini korudu. Para politikası yapısal olarak yüksek çekirdek enflasyona rağmen gevşetildi.” ifadeleri kullanıldı.


- “Yıl sonunda Rusya’da büyüme başlar”


Avrupa’da popülizmin yükseldiğini vurgulanan açıklamada, “Kurumların politize olması giderek daha çok öne çıkıyor. Bazı ülkelerde dikkate değer parasal gevşeme görülüyor. Rusya’daki resesyon hafifliyor. Fitch bu yılın sonunda Rusya’nın büyümeye başlamasını bekliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Görece daha yüksek olan petrol fiyatlarının Rusya’nın mali yapısını desteklediği fakat önümüzdeki dönemde ülkenin harcamaları üzerindeki belirsizliğin sürdüğü kaydedildi.

Açıklamada Rusya ekonomisinin dengelenmesi ve rublenin ılımlı oranda değer kazanmasının ülkenin bölgedeki diğer ülkelerle ticaretini olumlu yönde etkilemesinin beklendiği vurgulandı.

Kazakistan ve Azerbaycan’ın düşük petrol fiyatlarına ve geçen yılki dengesiz kur oranlarına adapte olduğu, her iki ülkede de otoritelerin kurun dengelenmesi için gerekli mekanizmaların kurulmasına odaklandığının altı çizildi.


- “Brexit belirsizlik yaratıyor”


İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) referandumu ile birlikte ayrılma kararına ilişkin olarak, “Brexit oyu bölgede dikkate değer belirsizlik yaratıyor. İngiltere’nin gelişmekte olan Avrupa ile doğrudan ticaret ve yatırım bağları ılımlı seviyede. Bölge İngiliz bankalarına (olası risklere) düşük seviyede maruz kalıyor. Buna rağmen AB’nin yavaşlaması bölgede büyümeyi etkileyebilir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Fitch açıklamasında gelişmekte olan Avrupa içerisinde bu yılın başından beri Macaristan ve Sırbistan olmak üzere sadece iki ülkenin kredi notlarının yükseltildiği, Azerbaycan ve Kazakistan’ın notlarının ise düşürüldüğü hatırlatıldı.Yorumlar