Fitch, Brezilya'nın kredi notunu korudu

- Fitch Ratings: - "Brezilya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notu 'BB' seviyesinde korundu, görünümü negatif" - "Brezilya ekonomisinin bu sene yüzde 0,5, gelecek yıl da yüzde 2,5 büyümesi öngörülüyor"

Google Haberlere Abone ol
Fitch, Brezilya'nın kredi notunu korudu

NEW YORK (AA) - Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Brezilya'nın kredi notu ve görünümünü açıkladı.

Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, Brezilya'nın yerli ve yabancı para cinsinden kredi notunun "BB" seviyesinde korunduğu, görünümünün de "negatif" olduğu bildirildi.

Brezilya'nın kredi notunun kamu finansmanındaki yapısal zayıflıklar, yüksek kamu borcu ve düşük büyüme beklentisiyle sınırlandığına dikkat çekilirken, siyasi istikrarsızlığın ekonomi için olumsuz sonuçlar yarattığı vurgulandı.

Öte yandan, Brezilya ekonomisinin çeşitliliğine, sağlam kamu kurumlarına ve güçlü dış rezervlerine işaret edilerek bunların zayıflıkları dengelediği belirtildi.

Ülkenin "negatif" görünümüyle ilgili olarak da ekonomik iyileşmeyle ilgili görünümün hala belirsiz olduğu ifade edildi.

Brezilya ekonomisinin bu sene yüzde 0,5, gelecek sene de yüzde 2,5 büyümesinin öngörüldüğü bildirilirken, artan işsizlik oranıyla mali ve siyasi belirsizliklerin ekonomik iyileşme üzerinde baskı oluşturduğu kaydedildi.

Yorumlar