Finans Teknopark AŞ Protokol İmza Töreni

- Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Karadağ: - "(İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi) Bu iki güzide üniversitemizin Finans Teknopark AŞ'ye katılımıyla, Borsa İstanbul AŞ yüzde 51, Boğaziçi Üniversitesi yüzde 19, İstanbul Ticaret Üniversitesi yüzde 15 ve İstanbul Teknik Üniversitesi yüzde 15 olacak şekilde şirketin ortaklık yapısı değişiyor" - "Her iki üniversitenin şirketin pay sahipleri arasına katılmasıyla bilgi ve tecrübelerinin Finans Teknopark’ın ve ülkemizdeki finans teknolojisinin gelişmesine katkı yapacağından kuşkumuz yok" - "Finans Teknopark olarak finans piyasalarının ve kurumlarının küresel piyasalarda rekabetçi ve öncü konumunu güçlendirmeyi hedefliyoruz"

Google Haberlere Abone ol

İSTANBUL (AA) - Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin (İTÜ) Finans Teknopark AŞ'ye pay sahibi olarak katılması nedeni ile toplanıldığını belirterek, "Bu iki güzide üniversitemizin Finans Teknopark AŞ'ye katılımıyla, Borsa İstanbul AŞ yüzde 51, Boğaziçi Üniversitesi yüzde 19, İstanbul Ticaret Üniversitesi yüzde 15 ve İstanbul Teknik Üniversitesi yüzde 15 olacak şekilde şirketin ortaklık yapısı değişiyor." dedi.

Finans Teknopark AŞ Protokol İmza Töreni, Borsa İstanbul AŞ'de gerçekleştirildi.

Törende konuşan Karadağ, 2008 yılında yaşanan küresel finans krizden bu yana teknolojinin finans alanındaki öneminin gittikçe arttığına işaret ederek, "Bunun bir yansıması olarak gazetelerde her gün finans teknolojileri ile ilgili haberlere ve gelişmelere yer veriliyor. Finans teknolojisinin bu hızlı gelişimi ve büyümesi nedeni ile bu sektöre yapılan yatırımlar da artıyor." diye konuştu.

Yapılan araştırmaların, son 3 yılda küresel düzeyde finans teknolojisine toplam 120 milyar dolar yatırım yapıldığını gösterdiğini vurgulayan Karadağ, Türkiye'de de bu trendin bir benzerinin yaşandığını söyledi.

Karadağ, günümüzde finans teknolojisi şirketlerinin birer inovasyon kaynağı haline geldiğini dile getirerek, şunları kaydetti:

"Onlarla kurulan ilişki iş birliği seviyesinde yönetilmeye başlandı. Üniversiteler start-up'lara kuluçka merkezleri ile kucak açıp erken aşamada gelişimlerine destek oluyor. Bu süreçte öğretim üyelerinin kıymetli bilgi ve birikimleri de oldukça önemli rol oynuyor ve şirketlere katkı sağlıyor. Öğretim üyelerinin birikimlerini finans teknolojisi şirketleri ile buluşturmak için farklı iş birlikleri gündeme geliyor. Yürürlükteki mevzuat da bu iş birliklerine imkan tanıyor. İş birliği yöntemlerini düzenliyor."


- "İki yıl içinde tam anlamıyla faaliyete geçecek"


Finans Teknopark kurulması sürecine ilişkin bilgi veren Karadağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu'nda yapılmış olan tanımdan da anlaşılacağı gibi finans teknolojisi alanında üniversite ve şirketler arasındaki iş birliğinin önemi gittikçe artan bir konu haline geldi. İstanbul Uluslararası Finans Merkezi Programı çerçevesinde finans ve bankacılık sektöründeki Ar-Ge altyapısını geliştirmek, Ar-Ge odaklı bir ekosistem oluşturmak, ülkemizin bu sektördeki teknolojik dışa bağımlılığını en aza indirmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi ve Borsa İstanbul iş birliği ile bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi kurulmasına karar verildi."

Karadağ, 18 Ağustos 2014'te Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile borsanın İstinye kampüsünde 10.271,68 metrekare büyüklüğündeki alanın Finans Teknopark Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak tespit edildiğini aktararak, "2014 yılı sonunda yönetici şirket esas sözleşmesi hazırlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı onayları alındı. Yasal sürecin tamamlanmasının ardından borsamız, Boğaziçi Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı tarafından 100 bin TL sermayeli Finans Teknopark Anonim Şirketi yönetici şirket olarak 9 Ocak 2015'te kuruldu. Bu şirket, Türkiye’de finans temalı ilk Teknopark oldu." şeklinde konuştu.

Karadağ, Finans Teknopark olarak finans piyasalarının ve kurumlarının küresel piyasalarda rekabetçi ve öncü konumunu güçlendirmeyi hedeflediklerine dikkati çekerek, "Amacımız İstanbul'da finans sektöründe faaliyet gösteren üniversiteler, araştırma kurumları ve sanayi kuruluşlarının aynı ortam içerisinde araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmalarını sürdürmelerini; bilgi ve teknoloji transferi yapmalarını; yenilikçi ve yetkin insan kaynağı için gereken tüm destek altyapısını oluşturmalarını sağlamak." dedi.

Bu amaçla çıkılan yolda, şirketin kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlere değinen Karadağ, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şirketin yöneteceği Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer almak isteyen firmalarla görüşmeler yapıldı. Firmalardan ön başvurular alındı ve bazılarıyla ön kiralama sözleşmesi imzalandı. Şirketin bina inşasının başlaması amacıyla gerekli görüşmeler yapıldı ve izin başvuruları tamamlandı. Mimarlık projeleri teknik şartnamesi ve ihalelerin hazırlanması için danışmanlık alıyoruz. İzinlerin tamamlanmasıyla, sürece hızlı şekilde devam etmeyi ve inşaata en kısa zamanda başlamayı umuyoruz. İnşaata bu yıl başlanırsa iki yıl içinde şirketin tam anlamıyla faaliyete geçmiş olacağını öngörüyoruz."


- "Şirketin ortaklık yapısı değişiyor"


Himmet Karadağ, bugün burada İstanbul Teknik Üniversitesi ve İTÜ'nün Finans Teknopark AŞ'ye pay sahibi olarak katılması nedeni ile toplanıldığını belirterek, "Finans teknolojisi alanındaki firmalara destek amacıyla, İTÜ Çekirdek platformunu kuran, İTÜ ARI Teknokent ile teknoloji firmalarına ve girişimcilere uygun ortam sunarak Türkiye’nin teknoloji gelişimine katkı sağlayan İstanbul Teknik Üniversitesi’ni pay sahibi olarak aramızda görmekten mutluluk duyuyoruz." dedi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve İstanbul Ticaret Odası ana ortaklığında, girişimcilerin Türkiye’nin teknoloji kapasitesine katkıda bulunması amacıyla kurulan teknoloji geliştirme bölgesi Teknopark İstanbul’un pay sahiplerinden, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin şirketin diğer yeni pay sahibi olmasından mutluluk duyduklarını kaydeden Karadağ, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu iki güzide üniversitemizin Finans Teknopark AŞ'ye katılımıyla, Borsa İstanbul AŞ yüzde 51, Boğaziçi Üniversitesi yüzde 19, İstanbul Ticaret Üniversitesi yüzde 15 ve İstanbul Teknik Üniversitesi yüzde 15 olacak şekilde şirketin ortaklık yapısı değişiyor. Her iki üniversitenin şirketin pay sahipleri arasına katılmasıyla bilgi ve tecrübelerinin Finans Teknopark’ın ve ülkemizdeki finans teknolojisinin gelişmesine katkı yapacağından kuşkumuz yok."


- "Dünyada model olabilecek bir finans Teknopark'ı gerçekleştiriyoruz"


Törende konuşan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, 2015'te başladıkları yolculuğa devam etmenin mutluluğu ve onurunu yaşadıklarını belirterek, "Çıktığımız yolda yeni bir konsept, fikir ve modelle başladık. Bu birlikteliğimizi daha da güçlendirerek İstanbul Teknik Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi ile birlikte daha güçlü bir yapıya kavuştuk. Bununla hem ülkemizde hem dünyada model olabilecek bir Finans Teknopark'ı gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da "Bildiğiniz gibi hemen yanı başımızda İTÜ ARI Teknokent var. Bunun içinde yaklaşık 25 tane finans teknolojileri ile direkt uğraşan firmalar mevcut. Ama bu yeterli değildi gerçekten. Mutlaka bir ayağımızın sektörün içinde olması lazımdı." yorumunu yaptı.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nazım Ekren ise 400 bini aşan üyeye sahip İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından kurulan bir üniversite olarak hem reel sektörle hem de bu organizasyonla finans sektörüyle yakın ilişki içinde olacaklarını söyledi.


Yorumlar