Filistin'e ayrı, İsrail'e ayrı tonda çağrı

BM Genel Sekreteri Guterres, İsrail'in zulmüne karşı ayrımcı bir dil kullanarak çağrıda bulundu. Filistin'den yapılan roket atışlarına, "kabul edilemez" diyen Guterres, İsrail'in yaptığı saldırılara ise, "ayarlama yapılmalı" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

BM Genel Sektereti Antonio Guterres, İsrail ve Filistinliler arasında artan şiddetin derhal durdurulması çağrısı yaptı.

Guteress yaptığı yazılı açıklamada "İsrail güvenlik güçleri maksimum ihtiyat göstermeli ve güç kullanımlarını ayarlamalılar. İsrail nüfus merkezlerine ayrım gözetmeden roket ve havan topu atılması kabul edilemez" dedi.

Guterres ayrıca BM'nin gerilimin derhal düşürülmesi için tüm taraflarla çalıştığını sözlerine ekledi.

PUTİN'DEN TARAFLARA ÇAĞRI

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Filistin meselesini görüştü. Görüşmede, her iki tarafın da şiddet içerikli eylemleri sonlandırarak halkın güvenliğinin sağlanması gerektiği vurgulandı.

Putin, BM'nin uluslararası ilişkilerde rolünün artırılması gerektiğini belirtti. Bölgesel meselelerin ele alındığı görüşmede, Filistin meselesinde gerilimin artmasına ilişkin, "Her iki tarafın da şiddet içerikli eylemleri sonlandırması ve sivil halkın güvenliğinin sağlanması" gerektiği vurgulandı. Bu meselenin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ilgili kararları ve kabul görmüş uluslararası normlar çerçevesinde iki ülke arasında çözüm prensibine destek verildiği ifade edildi.

Suriye meselesine dair ise Rusya ve BM arasında, mültecilerin Suriye'ye dönüşü, insani yardım, ülkenin ekonomik ve sosyal altyapısının yeniden oluşturulması ile ilgili koordineli girişimlerin yoğunlaştırılması konusunda mutabık kalındı. Suriyeliler arasında anayasal sürecin desteklenmesinin önemine işaret edildi. Putin ve Guterres, Libya, Yemen, Afganistan meselelerini de ele aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, İNGİLİZCE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün sosyal medya hesabından yaptığı İngilizce paylaşımda, Mescid-i Aksa ve Müslümanlara yönelik İsrail güvenlik güçlerinin saldırılarının durdurulmasını istedi. İsrail'in, insanlığın ortak kurumlarının kararlarına, temel insan haklarına, uluslararası hukuka ve insana dair her türlü değere aykırı eylemlerinin derhal durdurulması gerektiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

"Aksi takdirde, dünyada hiçbir insanın uluslararası kurumlara ve kurallara güveni kalmaz. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, derhal ve etkin tedbirlerle bu zulme dur demezse, 'Dünya 5'ten büyüktür' diye ifade ettiğimiz çarpıklığı kayıtsız şartsız kabul ediyor demektir. Unutulmamalıdır ki Kudüs tüm dünyadır, oradaki Müslümanlar da tüm insanlıktır."

Unutulmamalıdır ki, Kudüs tüm dünyadır, oradaki Müslümanlar da tüm insanlıktır." mesajını paylaştı.

Yorumlar