Filistin'den ABD'ye İsrail'i durdurma çağrısı

Filistin Başbakanı'ndan ABD'ye "İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme girişimlerini durdurma" çağrısı

Google Haberlere Abone ol

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD yönetimine "İsrail'in Kudüs şehrini Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa'yı bölmeye yönelik tüm girişimlerinin durdurulması için müdahale edilmesi" çağrısında bulundu.

Filistin Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Iştiyye, Ramallah'taki ofisinde ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf ile yardımcısı Hadi Amr'ı kabul etti.

Iştiyye, görüşmede ABD'li heyetle, İsrail'in Filistinlilere ve onların kutsallarına yönelik uygulamaları ve ihlallerini artırması sonucu Filistin topraklarında yaşanan durumları ve son gelişmeleri ele aldı.

Filistin Başbakanı, ABD'li heyetten "İsrail'in Kudüs şehrini Yahudileştirme ve Mescid-i Aksa'yı zaman ve mekan olarak bölme yönündeki tüm girişimlerini durdurmaya yönelik baskı" yapılmasını istedi.

İki devletli çözümün çatışmayı sona erdirmenin tek yolu olduğunu yineleyen Iştiyye, başta yerleşim birimleri konusu olmak üzere iki devletli çözümün önündeki tüm engellerin kaldırılması için her türlü çabanın sarf edilmesi gerektiğini vurguladı.

Iştiyye, ABD'nin Kudüs'teki konsolosluğunun yeniden açılmasının yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü'nün ABD'nin terör listesinden çıkarılmasının ve örgütün Washington'daki ofisinin yeniden açılmasının önemini vurguladı.

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump yönetimi, 2019'da ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımış ve oradaki Filistinlilere hizmet veren konsolosluk binasını kapatmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Leaf, 11 Haziran'dan bu yana Ramallah'ta bir dizi görüşmeler gerçekleştiriyor. Leaf, Ramallah ziyareti kapsamında Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas tarafından da kabul edilmişti.

ABD Başkanı Biden'ın temmuz ayında İsrail ile işgal altındaki Filistin topraklarını ziyaret etmesi bekleniyor. Bu, Biden'ın göreve geldiği 2021 yılından bu yana bölgeye yapacağı ilk ziyaret olacak.

 

Yorumlar