Fenerbahçe, gözünü 2024'e dikti

- Fenerbahçe Amatör Şubeler Koordinatörü Çetinkaya: "Bundan sonraki hedefimiz öncelikle 2024 Olimpiyatları'na katılabilecek kapasitede sporcuları takip edip bünyemize katmak ve onları 2024'te milli takım kadrosuna kazandırmaktır" - "Hem Ramil hem de Yasmani açısından Rio'da elde edilen sonuçları çok başarılı buluyorum. Devşirme yapılacaksa bu kalitede sporcular yapılmalı" - "Rio'dan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığının devşirme sporcu konusunda önemli kriterler getirmesini bekliyoruz" - "Fenerbahçe, dünyanın en büyük markalarından biri ve herkes bu çatı altında spor yapmak ister"

Google Haberlere Abone ol
Fenerbahçe, gözünü 2024'e dikti

ANKARA (AA) - İLKNUR ÇETİNBAŞ - Fenerbahçe Kulübü Amatör Şubeler Koordinatörü Fikret Çetinkaya, 2024 Olimpiyatları için çalışmalara şimdiden başladıklarını söyledi.

Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2016 Rio Olimpiyatları'nda mücadele veren Türk Milli Takımı kadrosunda 15 sporcuları bulunduğunu, atletizmde Yasmani Copello Escobar ve Ramil Guliyev ile önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, "Bundan sonraki hedefimiz öncelikle 2024 Olimpiyatları'na katılabilecek kapasitede sporcuları takip edip bünyemize katmak ve onları 2024'te milli takım kadrosuna kazandırmaktır." dedi.

Hem Ramil hem de Yasmani'nin final koşacağını bildiklerini ifade eden Çetinkaya, "Biz ikisinden de madalya bekliyorduk. Yarışları, Türkiye Atletizm Federasyonunun davetiyle Rio'da izledim. Kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum. Sayın Başkanımız Aziz Yıldırım da televizyondan takip etti. Ramil ve Yasmani'nin başarıları bizi çok mutlu etti. Başkanımız, döner dönmez sporcuları makamında kabul ederek kutladı. Kendisi amatör branşları çok yakından ve severek takip eder." diye konuştu.

Fikret Çetinkaya, 400 metre engellide bronz madalya kazanan Yasmani ve 200 metrede final koşarak 8. olan Ramil'in yanı sıra, Rio'da mücadele eden tüm sporcularıyla gurur duyduklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Devşirme yapılacaksa bu kalitede sporcular yapılmalı. Sporcular vatandaşlığa alınırken, sadece kulüplerde Türk statüsünde yarıştırmak için alınmamalıdır. Sırf kulübe puan kazandırsın, takımı şampiyon yapsın diye devşirme yapılan sporculara karşıyız. Ülkemize final yaptıracak, madalya kazandıracak sporcular, milli takımlarda yarıştırmak için vatandaşlığa geçirilebilir. Rio'dan sonra Gençlik ve Spor Bakanlığının devşirme sporcu konusunda önemli kriterler getirmesini bekliyoruz. Yoksa bu şekilde kalitesiz devşirmelerle bir netice alınamaz."


- "Ülke yabancı mezarlığına döner"


Fenerbahçe'nin bugüne kadar Türk vatandaşlığına geçirdiği sporcuların, kulübün ve Türk sporunun ihtiyaçları gözetilerek seçildiğine dikkati çeken Fikret Çetinkaya, şu ifadeleri kullandı:

"Biz ülkemize madalya kazandırabilecek bir sporcuyu vatandaş yaparız. Sırf kulüp takımlarımıza puan kazandırması düşüncesiyle vatandaş yapmayız. Ayrıca sürekli devşirme sporcu alma gibi bir düşüncemiz yok. Bu yolla devam edilirse, ülke yabancı mezarlığına döner. Fenerbahçe Spor Kulübü olarak yabancı sporcuyu, çok kaliteli olmadıkça Türk vatandaşı yapmaya karşıyız."

Fenerbahçe Kulübünde futbol dışında 8 olimpik branşın yer aldığını belirten Çetinkaya, "Devlet kulüplere yardım ederse ve spor politikasını kulüplere göre gözden geçirir, vergi konusu dahil destek programları geliştirirse, olimpik branşların sayısını artırmayı düşünürüz. Fenerbahçe, dünyanın en büyük markalarından biri ve herkes bu çatı altında spor yapmak ister. Fenerbahçe ailesi içinde olmak, sporcu için ayrı bir motivasyon kaynağıdır." şeklinde konuştu.


- Yıldırım'ın direktifleri


Aziz Yıldırım ile olimpiyat sonrası yaptıkları değerlendirme toplantısında, başkanın kendisine verdiği direktifler doğrultusunda tüm amatör şube sorumluları ile bir araya geldiğini belirten Fikret Çetinkaya, şunları söyledi:

"Atletizm, boks, kürek, masa tenisi, yelken ve yüzme branşlarında başkanımızın bundan sonraki hedeflerini ve isteklerini anlattım. Bu doğrultuda bir çalışma ve raporlama yapacağız. Bundan sonraki hedefimiz öncelikle 2024 Olimpiyatları'na katılabilecek kapasitede sporcuları takip edip bünyemize katmak ve onları 2024'te milli takım kadrosuna kazandırmaktır. Tabii ki 2020 Tokyo Olimpiyatları'nı boş geçmeyeceğiz ama öncelikli hedefimiz, yarışmacı takımlardan, Türkiye şampiyonluklarından önce 2024 Olimpiyatları'na sporcu yetiştirmek olacaktır. Çünkü ancak bugünden çalışmaya başlarsak başarılı oluruz. Altyapımızda her branşta 2024'e katılacak kabiliyette sporcularımız mevcut. Bunlara yenilerini ekleyerek 2024 yolunda ilerlemeyi hedefliyoruz. Başkanımız, gerekirse ülke genelinde sporcu eğitim merkezleri açabileceğimizi ve sporcuları buralarda hazırlayabileceğimizi söyledi. Tüm şubelerimiz bu yolda çalışmaya başladı."

"Dopingle gelen başarıyı istemiyoruz." diyen Çetinkaya, "Antrenör ve sporcularımızı her fırsatta uyarıyoruz. Bunun kontrol mekanizması çok zor ama dopingle anılan ve yakalanan sporcuyu kulübümüzden uzaklaştırmak ve ilişiğini kesmekten başka elimizden bir şey gelmez." şeklinde görüşlerini aktardı.

Yorumlar