Fatma Girik mirası, evlilikleri, çocuğu var mı, hangi partiden başkan oldu, kızı, kardeşi, eşi, annesi kim?

Fatma Girik mirası, evlilikleri, çocuğu var mı, hangi partiden başkan oldu, kızı, kardeşi, eşi, annesi kim?

Google Haberlere Abone ol

Fatma Girik mirası, evlilikleri, çocuğu var mı, hangi partiden başkan oldu, kızı, kardeşi, eşi, annesi kim? Fatma Girik neden öldü, hastalığı neydi, kimdir, nerelidir, kaç yaşındaydı? Türk sinemasının en ünlü kadın oyuncularından biri olarak bilinen Fatma Girik, 80 yaşında hayatını kaybetti. İstanbul'da özel bir hastanede tedavi görürken ölüm haberi gelen Fatma Girik, sevenlerini üzüntüye boğdu. Peki, Fatma Girik mirası, evlilikleri, çocuğu var mı, hangi partiden başkan oldu, kızı, kardeşi, eşi, annesi kim?

İşte Fatma Girik'in hayatı ve ölümü hakkında merak edilen bilgilerden bazıları:

Fatma Girik 12 Aralık 1942 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. 

Fatma Girik mirası, evlilikleri, çocuğu var mı, hangi partiden başkan oldu, kızı, kardeşi, eşi, annesi kim?
Fatma Girik ve Memduh Ün

 

Sinema dünyasının ünlü isimlerinden biri olmasının yanında aynı zamanda bir siyasetçidir.

İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul'da tamamlayan Fatma Girik Cağaloğlu Kız Lisesinden mezun oldu.

1957 yılında ilk baş rolü olan, yönetmenliğini ve senaristliğini Seyfi Havaeri'nin yaptığı Leke'ydi.

Leke'yi oyuncu olarak adından bahsettirmeyi başaramadığı birkaç iddiasız yapım daha izledi.

Fatma Girik'in performansıyla dikkatlerden kaçmayacağı film, Memduh Ün'ün yönetmenliğindeki 1960 yapımı Ölüm Peşimizde'ydi.

Memduh Ün'le tanışıklığı Girik’in hayatındaki dönüm noktalarından biri oldu.

180'den fazla filmde rol aldı. İleriki yıllarında siyasete de atılan Fatma Girik, Sosyaldemokrat Halkçı Partiden 1989-1994 yılları arasında Şişli Belediye Başkanlığı yaptı. Siyaset ve oyunculuğun dışında kısa bir dönem televizyon ekranlarında Söz Fato'da adlı bir programın sunuculuğunu da yapmıştır.

24 Ocak 2022'de hayatını kaybetti. 

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Girik'in vefatına ilişkin, sosyal medya hesabında, yaptığı açıklamada, "Yeşilçam’ın ve Şişlimizin büyük değeri, ilçe başkanlığı yaptığım dönemde birlikte çalışmaktan onur duyduğum eski Şişli Belediye Başkanımız, sevgili Fatma Girik’i kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim." ifadelerini kullandı.

ÖLÜM NEDENİYLE İLGİL HASTANEDEN AÇIKLAMA

Türk sinemasının çınarı ve değerli oyuncusu Sayın Fatma Girik, Covid 19’a bağlı viral pnömoni tedavisi görmekteyken gelişen çoklu organ yetmezliği sonucu hayatını kaybetti. Liv Hospital Ailesi olarak Türk sinemasının dev oyuncusunu kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Fatma Girik’in ailesine ve tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

MİRASINI YEĞENİNE VE EVLATLIK KIZINA BIRAKTI

Fatma Girik, mirasının büyük bir kısmını kardeşi Müyesser Turan'ın özel bir gayrimenkul şirketinde danışman olarak çalışan kızı Ahu Turanlı'ya bırakacak. Usta sanatçı mirasının bir payını da yıllar önce Çocuk Esirgeme Kurumu'nda koruyucu anne olarak yanına aldığı manevi kızı Ahu'ya ayırdı.

Yeni yılı hasta yatağında karşılayan Fatma Girik'in son fotoğrafını yeğeni Ahu Turanlı sosyal medyada paylaşmıştı. Turanlı paylaşımına; "Biz 2021'i hastanede uğurluyoruz... İnşallah 2022 hepimiz için güzel ve sağlıklı günler getirir" notunu düşmüştü.

Girik, 2019 yılında Posta'ya verdiği röportajda cenazesiyle ilgili vasiyetinden bahsetmişti. Girik, açıklamasında "Neticede robot değilim bir canlıyım; bir gün elbet ölümü tadacağım. Memduh'a (Ün) kavuşacağım. Ölüm kötü bir şey değil. Kötü olsa Allah ölümü vermezdi. Biz gideceğiz ki ardımızdan yenileri gelsin. Öldüğümde öyle büyük bir uğurlama ya da tören istemiyorum. Gülriz Sururi gibi sessiz sedasız çekip gitmek istiyorum" demişti.

Girik, vasiyeti gereği 2017 yılında yaşamını yitiren 56 yıllık hayat arkadaşı Memduh Ün'ün yanına defnedilecek.

FATMA GİRİK BAŞKASIYLA EVLİ OLAN MEMDUH ÜN BİRLİKTEYDİ

Fatma Girik’in hayat arkadaşı Memduh Ün 16 Ekim 2015 tarihinde yaşamını yitirmiş Bodrum’un Torba Mezarlığı'nda defnedilmişti. Fatma Girik annesi Münevver Girik ve ablası Müesser Girik Torba'daki evinde yaşıyordu. 57 yıldır sinema sanatçısı 'le birlikte olan Memduh Ün ile Fatma Girik hiç evlenmedi. Memduh Ün, 1969 yılında ayrı yaşamaya başladığı eşinden hiçbir zaman boşanmadı. 

2015 yılında vefat eden Memduh Ün ile Fatma Girik hiç evlenmedi çünkü Memduh Ün başkası ile evliydi, karısı intihar eder diye hiç boşanmadı. 

Memduh Ün geçmişte verdiği bir röportajında gerçek eşi ve Fatma Girik'e olan aşkıyla ilgili şunları söylemişti:

Bütün dostlarım, “Neden boşanmıyorsun?” diye soruyorlar, eşim ayrılmanın lafını bile ettirmedi kimseye.  "Evliydim, 1949’da evlenmiştim. 1969’da artık eşimle tüm diyalog bitmişti; evden ayrıldım, ve bir daha eve dönmedim. Bütün dostlarım, “Neden boşanmıyorsun?” diye soruyorlar, eşim ayrılmanın lafını bile ettirmedi kimseye. 69’dan sonra birbirimizi hiç görmedik. Ama bütün bakımıyla, ihtiyaçlarıyla maddi olarak ilgilendim, iyi yaşamasını sağladım. 60’lardan bugüne en büyük destekçim olan Fatma Girik’le zamanla daha da çok bağlanan, birbirine güvenen bir ikili olduk.

Beraberlikler tavizsiz olmuyor, ben biraz geçimsiz bir insanım. Fatma ise çok verici. Beni tolore ediyor. İşin sırlarından biri de ikimizin aynı mesleğe aşık olması..."

FATMA GİRİK'İN ÇOCUĞU VAR MI, KIZININ İSMİ NE?

"Çocuk özlememim hiç yok. Koruyucu anne olarak büyüttüğüm 32 yaşında bir kızım var. Şimdi İstanbul’da çalışıyor."

Ünlü yönetmen Memduh Ün'le uzun yıllar sevgili olan Fatma Girik'in koruyucu anne olarak büyüttüğü kızının adının Ahu olduğu öğrenildi.


 

Yorumlar