Facebook, İran devlet kanalının sayfasını kapattı

Facebook, İran devletinin resmi kanalı Press TV'nin resmi internet sayfasını kalıcı olarak kapattı.

Google Haberlere Abone ol

Facebook, İran'ın İngilizce yayın yapan devlet kanalı Press TV'nin sayfasını kalıcı olarak kapattı.

Press TV, sosyal medya devinin hiçbir uyarı yapmadığını ve yalnızca "bu kararın halihazırda gözden geçirildiğini ve geri alınamayacağını" bildirdiğini açıkladı. Kanala göre bu hamle, ifade özgürlüğüne saldırı ve sansür anlamına geliyor.

Şirketin gerekçesi, Press TV'nin sayfasının topluluk standartlarını ihlal etmesi. Ancak İran kanalı, Facebook'un bu konuda hiçbir açıklama yapmadığını kaydetti.

Facebook ocak ayında da Press TV'nin sayfasını hiçbir uyarı veya açıklama yapmadan "güvenlik sebeplerini" gerekçe göstererek kapatmıştı. Facebook, bu yasağın "nihai" olduğunu açıklasa da Press TV'nin itirazda bulunmasının ardından birkaç saat içinde geri adım atmıştı.

Press TV'nin YouTube ve Gmail hesapları da daha önce defalarca kapatılmıştı. En son yasak Eylül 2020'de gelirken, kanalın hesapları hala kapalı.

Kanal, Facebook ve diğer sosyal medya devlerini "bariz çifte standartla" suçladı. "Topluluk standartları ihlallerini" bahane ederek "İslam karşıtlarına ve İran düşmanlarına" yardım ettiklerini öne sürdü.

Kaynak: Independent

 

Yorumlar