Ezan okunurken namaz kılınır mı? Diyanet Ne Diyor?

Ezan okurken namaz kılınır mı kılınmaz mı konusunda bazı Müslümanların uzun zamandır tartışageldiği bir konudur. Ezan okunduğu esnada namaza durmak caiz mi ya da bir günahı var mı? İşte araştırmalarımız neticesinde elde ettiğimiz bilgilerden bazıları:

Google Haberlere Abone ol

Ezan okunurken namaz kılınır mı sorusunun en iyi cevabını doğal olarak ilahiyatçılardan dinlemek gerekiyor. Çünkü İslam dini çocukluktan başladığı için her Müslüman evladı birçok konuda az çok bilgi sahibidir.

Ezan okunurken namaz kılınır mı? Diyanet Ne Diyor?

Bu bilgiler bazen gerçekten en doğru sonuçları verirken bazen de yanlış kişilerden veya yanlış anlamalar sonucu elde edilen bilgiler yanlış yönlendirmelere neden olabiliyor. Bu nedenle İslam dininde birçok kişinin bildiği konularda bile işin ehline danışılması, konuyu en iyi bilenlerden öğrenilmesi emredilmiştir.

Ezan okunurken namaz kılınır mı? Diyanet Ne Diyor?

Bu nedenle Peygamber efendimiz "İlim Çin'de dahi olsa gidip alınız" sözüyle ilmin ve ilim sahiplerinin önemine işaret etmiştir. Şimdi gelelim ezan okunurken namaz kılınır mı sorusunun cevabına: 

Ezan okunurken namaz kılınır mı? Diyanet Ne Diyor?

İslam alimlerinin ve ilahiyatçıların bu konu hakkındaki ortak bir görüşü var. 

Ezan okunurken namaz kılınır mı? Diyanet Ne Diyor?

Ezan okunurken namaz kılınmasında herhangi bir sakınca yoktur; ancak ezan okunurken ezanı dinlemek sünnettir. Bir sünneti yerine getirdikten sonra namaza durmak şüphesiz ki Müslümanlar için daha çok sevap anlamına gelmektedir.

Burada sadece şu durum söz konusu olur; ezan okunurken namaz kılan bir kişi günah işlemez; tam tersine görevini yerine getirdiği için sevap kazanır; ancak ezanı da dinledikten sonra namaza durarak daha fazla sevap kazanma şansını kaçırmış oluyor. 

Haliyle burada şöyle bir durum söz konusudur; ezan okunurken dinlemek ve sonrasında namaza durmak daha çok sevap kazanmak isteyen müminler için bir fırsattır; ancak acelesi olan, fazla zamanı olmayan, bir yere yetişmesi gereken Müslümanlar ezan okunduğu esnada namazını kılabilir. 

Müslümanların merak ettikleri bir diğer konu ise ezan okunduktan ne kadar sonra namaza başlanması gerektiği konusudur. 

Bu konuda ilahiyatçıların üzerinde görüş birliğine vardığı konu namaz vakitlerine göre değişmektedir. 

Ezan okunurken namaz kılınır mı? Diyanet Ne Diyor?

Örnek olarak; akşam namazının ezandan hemen sonra kılınması önerilir. 

Sabah namazı ise ezandan beş on dakika sonra kılınması önerilir. 

Öğle, ikindi ve yatsı namazları ise ezan okunduktan uygun bulunan bir vakitte kılınması önerilir. 

İslam dini kolaylık ve kolaylaştırıcı bir din olduğu için Müslümanlar için ibadetlerini yerine getirirken en uygun zaman, zemin ve mekan konusunda geniş inisiyatifler tanımıştır.

Öyle ki mesela namaz kılmak isteyenler için yer yüzünün bir mescit olduğu, pis yerler dışında her yerde namaz kılınabileceği söylenmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken tek nokta namaz kılınacak yerin temiz olmasıdır, pislikten arındırılmış olması gerekmektedir. 

Ezan okunurken namaz kılınır mı sorusunu soran insanlarda muhtemelen acelesi olduğu için bir an önce namazı eda ederek işini halletmeye gitmek isteyen insanlardır. Dolayısıyla İslam dininin kolaylık dini olduğunu düşündüğümüzde vaktin girdiğini düşündüğünüz anda namaz kılabilirsiniz.

Bir de şöyle bir durum var; birçok caminin müezzini ezanı bir iki dakika geç okur. Genellikle geç okumanın nedeni de vaktin girdiğinden emin olmaktır. Dolayısıyla bu da ezan okunurken kıldığınız namaz aslında vaktinde kıldığınız bir namazdır. 

Diyanet'e göre ezan okunurken ezanı dinleyip namaz kılmak daha makul bir davranış olur.

Öte yandan camide namazın kılınamayacağı en önemli anlardan biri hutbedir.

Cuma veya bayram hutbeleri esnasında namaz kılınır mı kılınmaz mı soruları sürekli sorulur.

Cuma hutbesi okunurken kesinlikle namaz kılınmaz. Çünkü hutbe de namaz gibi bir ibadetten sayılıyor. Hutbe okunurken, namaz kılınamayacağı gibi konuşulmaz, yürünmez, başka herhangi bir şeyle meşgul olunmaz. 

Aynı şekilde bayram hutbesi esnasında da yine namaz kılınmaz. Hutbe dinlerken herhangi bir fiilde bulunulmaz.

Yorumlar

ali loras maalesef öyle bir ülke haline geldik ki.? ÇAĞDAŞ-LAİK denilen ASIL İSMİYLE MASONLUKLAAA amaaaa çoğumuzun bundan dahi haberi yook...? tam tersi bunu yapanları hep gözümüzün içine KAHRAMAN DİYE SOKMUŞLAR AMAAAA YIKILIYORUZ ÇOĞUMUZUN BU YIKINTIDAN DAHİ HABERİ bileeee yoook.??