Eski Kars İl Jandarma Komutanına 15 yıl hapis cezası

- Kars'ta FETÖ/PDY darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla yargılanan eski İl Jandarma Komutanı albay Serdar Güngör'ün de aralarında bulunduğu 11 sanıktan 4'üne 15 yıl ila 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi - Eski İl Jandarma Komutanı albay Güngör ile İl Jandarma Komutan Yardımcısı Öztürk "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan 15'er yıl hapisle cezalandırıldı, tutuksuz yargılanan 7 sanık ise beraat etti

Google Haberlere Abone ol
Eski Kars İl Jandarma Komutanına 15 yıl hapis cezası

KARS (AA) - Kars'ta Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine karıştıkları iddiasıyla yargılanan eski İl Jandarma Komutanı albay Serdar Güngör'ün de aralarında bulunduğu 11 sanıktan 4'üne 15 yıl ila 12 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi.

Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuklu yargılanan eski İl Jandarma Komutanı albay Serdar Güngör ile eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı yarbay Kamil Öztürk, astsubay Murat Aydoğmuş, önceden adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 7 sanık hazır bulundu.

Eski İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü binbaşı Ömer Talay ise duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile tutuklu bulunduğu cezaevinden katıldı.

Kars Adliyesinde daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150 kişilik salonda görülen duruşmada sanık avukatları da hazır bulundu.

Tutuksuz yargılanan eski Selim İlçe Jandarma Komutanı yüzbaşı Ömer Ş, savunmasında 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecede kanunsuz bir iş yapmadığını belirterek, "İlçede toplanan halkın yanında olduğumuzu ve bizden onlara zarar gelmeyeceğini söyledim. Halka moral verdim, Selim'de kimse kışladan dışarı çıkmadı. Emir komuta zinciri kırılmadı, Kaymakam Erdinç Dolu'nun emirlerini harfiyen uyguladım, beraatimi istiyorum." ifadesini kullandı.

- Serdar Güngör'ün savunması

Dönemin İl Jandarma Komutanı Serdar Güngör, sıkıyönetim ilanından haberinin olmadığını öne sürerek "Ali Avcı bana darbe var demedi 'gel çay içelim' diye çağırdı. O benim amirim bunun üzerine ben de Tugaya gittim. Tugayda bulunduğumuz süre içinde birkaç kez çıkmaya çalıştık ama olmadı. Daha sonra resmi makam telefonundan dönemin Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Ali Lapanta aradı, telefon yarbay Kamil Öztürk'teydi bana verdi. Nerede olduğumu sordu tugayda olduğumu söyledim. Geri dönmemizi ve alaya gittiğinde görüşmemizi söyledi. Daha sonra oradan ayrıldık Ali Lapanta'yı kaç defa aradım ulaşamadım." şeklinde savunma yaptı.

Ali Avcı'nın Emniyet Müdürü, AK Parti İl Başkanı ve Belediye Başkanı'nın evlerine ekip göndermesini istediğini ancak bu isteği yerine getirmediklerini anlatan Güngör, şöyle devam etti:

"Saat 01.50'de Ali Avcı beni aradı 'emirlerime uymuyorsun, seni sıkıyönetim mahkemelerinde yargılayacağım' dedi. Ben Kamil yarbaya 'bunlar bize saldıracak tedbir alalım' dedim. Bu işler bittikten sonra saat 02.06'da valiyi aradım ve emirlerini dinledim. O gece tek bir jandarma dışarı çıkmadı. Doğru bir karar aldığımı düşünüyorum. Vali Erzurum'daydı Kars'a gelmek istiyordu. Biz Valimizi darbeciler daha dışarıdayken Horasan'dan aldık getirdik. Emniyet alan jandarma ekiplerine 'Valiyi darbecilere teslim etmeyeceksiniz gerekirse çatışacaksınız, Valiyi sağ salim getireceksiniz' emrini verdim. Ben suçsuzum, beraatimi istiyorum. Vatan haini değilim."

Diğer sanıklar da savunmalarında haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

Esas hakkındaki son görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı ise iddianamedeki suçlamalar doğrultusunda tutuklu sanıkların cezalandırılmasını talep etti.

Söz alan sanık avukatları da müvekkillerinin FETÖ/PDY ile bağlantısının bulunmadığını, asker olmaları nedeniyle gelen emirleri uyguladıklarını belirterek beraatlerini istedi.

- Karar

Mahkeme Başkanı Saffet Murat Kasapoğlu başkanlığındaki heyet davayı karara bağlayarak, 17 Haziran 2017'de görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanan ve iddia makamının talebi üzerine görevi başındayken tutuklanan eski İl Jandarma Komutanı albay Serdar Güngör'e "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan 15 yıl hapis cezası verdi.

Heyet, aynı suçtan yargılanan dönemin İl Jandarma Komutan yardımcısı yarbay Kamil Öztürk'e "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan 15 yıl, İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Ömer Talay ile astsubay Murat Aydoğmuş'a ise 12 yıl 6'şar ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Mahkeme heyetinin kararında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapisleri istenen sanıklara, sadece "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçundan ceza verilebileceği belirtildi.

Benzer suçlardan tutuksuz yargılanan 7 sanığa ise ceza verilmesine yer olmadığından beraatlerine karar verildi.

- İddianameden

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe girişiminde bulundukları ve örgütle ilişkili oldukları iddia edilen tutuklu sanıklar eski Kars İl Jandarma Komutanı albay Serdar Güngör, eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı yarbay Kamil Öztürk, eski İstihbarat Şube Müdürü binbaşı Ömer Talay, astsubay Murat Aydoğmuş'un yanı sıra tutuksuz yargılanan 7 askeri personel "sanık" sıfatıyla yer alıyordu.

Sanıkların "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Hükümeti ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi ile "terör örgütü üyesi olmak" suçundan da 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Yorumlar