Escobar'dan Karadağ mesajı

ABD Özel Temsilcisi Escobar, Karadağ'daki siyasi krizin seçimle çözüleceğini söyledi

Google Haberlere Abone ol
Escobar'dan Karadağ mesajı

ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar, Batı Balkan ülkesi Karadağ'daki siyasi krizin çözümü için erken seçime gidilmesi gerektiğini bildirdi.

Escobar, Karadağ'ın başkenti Podgorica'daki temasları kapsamında, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ve Başbakan Dritan Abazovic ile görüşerek ülkedeki siyasi krizi ele aldı.

ABD'nin Podgorica Büyükelçiliğinin sosyal medya hesabınden yapılan açıklamada, Escobar'ın, Karadağ'da, "cumhurbaşkanının hükümet kurmadaki yetkilerinin kısıtlanmasını" amaçlayan yasal düzenlemeye ilişkin endişelerini ifade ettiği belirtildi.

Djukonovic'in ofisi de siyasi krizin çözümüne odaklanılması gerektiği işaret edilerek, bunun erken genel seçimle olacağı vurgulandı.

Escobar, Karadağ Radyo ve Televizyonuna yaptığı açıklamada ise ülkedeki siyasi krizden çıkmak için önce işlevsel bir Anayasa Mahkemesi kurulması gerektiğini belirterek, "Hemen ardından da halkın güvenilirliğini yeniden kazanmak için erken seçime gidilmeli. Tüm siyasi partiler ülkenin iyiliği için siyasi farklılıklarını bir tarafa bırakmalı." dedi.

- KARADAĞ'DAKİ SİYASİ KRİZ

Karadağ'da Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükümetin 20 Ağustos'ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan yeni hükümet kurma süreci siyasi krize dönüşmüştü.

Sırp Ortodoks Kilisesi Patriği Porfiriye ile ülkedeki Sırp Kilisesine "resmi statü" kazandırmak için imzaladığı "temel anlaşma" ile tartışmalara neden olan Abazovic liderliğindeki hükümet, Karadağ Meclisinde yapılan oylama sonucu düşmüştü.

Ülkedeki Sırp yanlısı partiler, Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic'e yeni hükümeti kurmak için Miodrag Lekic'in ismini iletirken, Djukanovic, gerekli şartları yerine getirmediği için hükümeti kurma görevini Lekic'e vermeyi reddetmişti.

Djukanovic, erken genel seçime gidilmesini talep etmiş, bunun 2023 başında olabileceğini duyurmuştu.​​​​​​​

Sırp yanlısı partiler tarafından Karadağ Meclisine sunulan "cumhurbaşkanının hükümet kurmadaki yetkilerinin kısıtlanmasını" amaçlayan yasal düzenleme ilk olarak Djukanovic tarafından kabul edilmeyerek meclise geri yollanırken, söz konusu yasa geçen hafta bir kez daha oylanmıştı.

Ülkede siyasi krize sebep olan gelişmeler sonrası gösteriler düzenlenmiş, dünkü gösterilerde eylemciler meclis binasına şişe ve taş fırlatmış, polis ise göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Yorumlar