Ermeni tasarısının engellenmesini Beyaz Saray istemiş

ABD Temsilciler Meclisinde kabul edilen ve ABD senatosunda gündeme getirilen "Ermeni soykırımının resmen tanınması" tasarısının engellenmesinin Beyaz Saray tarafından istendiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

ABD Senatosunda Türkiye karşıtı senatör tarafından gündeme getirilmek istenen sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınması" tasarısının engellenmesinin Beyaz Saray'dan istendiği açıklandı.

Haber sitesi Axios, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın 13 Kasım'da Beyaz Saray'da yaptığı görüşmenin ardından, Beyaz Saray'ın sözde "Ermeni soykırımının resmen tanınmasını" öngören karar tasarısının Senatodan geçmesini engellemek için harekete geçtiğini yazdı.  Sitede yer alan habere göre, "Üst düzey bir Beyaz Saray yetkilisinin, aynı gün Erdoğan ile Beyaz Saray'da görüşen senatörler arasında bulunan Lindsey Graham'i Oval Ofis çıkışında durdurarak, 'Demokrat Senatör Bob Menendez'in Ermeni tasarısını Senatoda oylamaya sunacağını' söylediği" aktarıldı. 

Beyaz Saray yetkilisi daha sonra Lindsey Graham'dan "Senato'ya dönmesini ve bu tasarının oylanmasını engellemesini" istediği iddia edildi. 

Graham, Axios'a yaptığı açıklamada "Beyaz Saray yetkilisi benden 'tasarıya karşı çıkmamı' rica etti ben de 'tabii ki' dedim. Bunu yapmamın tek nedeni Erdoğan'ın hala Washington'da olmasıydı. Çok yanlış bir zamanlama olurdu. Mümkünse Türkiye ile ilişkileri kurtarmak istiyorum." diye konuştu. 

Öte yandan Graham, "Tasarının bir daha gündeme gelmesi durumunda bu defa tasarıyı engellemeyeceğini" belirtti. 

Bunun üzerine Beyaz Saray, Menendez'in perşembe günü tasarıyı tekrar oylamaya sunma girişiminde bulunması üzerine Cumhuriyetçi Senatör David Perdue'dan engellemede bulunmasını  istedi.

Perdue'nin Sözcüsü, "Senatör Perdue, Türkiye ve diğer müttefiklerimizle bölgede süren hassas müzakereleri tehlikeye atacağı endişesiyle bu tasarının oylanmasına karşı çıktı." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar