Erdoğan'ın 'Hala yıkılmadı mı?' diye sorduğu rezidanslar moloza dönüştü

Ordu'da kentin siluetini bozduğu ve hukuksuz yapıldığı gerekçesiyle yıkımı için belediye meclisinde karar alındığı rezidanslar yıkıldı.

Erdoğan'ın 'Hala yıkılmadı mı?' diye sorduğu rezidanslar moloza dönüştü - Sayfa 1

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nce 2018 yılı Mayıs ayında ihale yoluyla satışa çıkarılan Altınordu ilçesine bağlı Kirazlimanı Mahallesi'ndeki Belde Otel arsası üzerine 17’şer katlı, 280 daireli 3 bina için ruhsat verildi.

Erdoğan'ın 'Hala yıkılmadı mı?' diye sorduğu rezidanslar moloza dönüştü - Sayfa 2

Büyükşehir Belediyesi’nde yönetim değişikliğinin ardından, geçen yıl yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Hilmi Güler, binaların kentin siluetini bozduğu ve hukuksuz yapıldığı gerekçesiyle yıkımı için konuyu Belediye Meclisi'ne taşıdı. Burada alınan karar doğrultusunda binalar mühürlendi. Ardından binaların yıkımı için mahkemeye başvuruldu. Konsorsiyum şirketi de mahkemeye başvurarak hukuki süreç başlatırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen şubat ayında ‘Ordu’daki bina daha yıkılmadı mı?’ diye Ordu milletvekillerine sormasıyla konu yeniden gündeme geldi.

Erdoğan'ın 'Hala yıkılmadı mı?' diye sorduğu rezidanslar moloza dönüştü - Sayfa 3

Büyükşehir Belediyesi, Ordu İdare Mahkemesi’ne başvurarak yapılan gökdelen inşaatının kıyı kenar çizgisi içinde kaldığını gerekçe gösterip, binanın yıkılmasını talep etti. Mahkeme binanın yıkımına karar verirken, Büyükşehir Belediyesi tarafından da yıkım şirket yetkililerine tebliğ edildi.

Erdoğan'ın 'Hala yıkılmadı mı?' diye sorduğu rezidanslar moloza dönüştü - Sayfa 4

Kentte 3 ay önce kırıcı iş makinesinin gökdelen inşaatı üzerine çıkarılmasıyla başlayan yıkım çalışmaları tamamlandı. Yıkılan gökdelen inşaatından ise geriye moloz yığınları kaldı. İş makineleriyle moloz yığınlarının kaldırılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.