Erdoğan'dan Rize'deki selzedelere konut müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rize'de selin vurduğu bölgeyi ziyaret etti. Erdoğan ziyaretinde, ilk etapta 500 konut inşa edileceği müjdesini verdi. Öte yandan Erdoğan, "Yamaçlara çok katlı evler yapmayın" uyarısında da bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'nin Güneysu ilçesinde halka hitap ediyor.

Erdoğan, "Şu ana kadar 328'i arama kurtarma olmak üzere 2860 personel ve 705 araç görev yapmıştır. Afetten kapanan 426 yolun hemen tamamı ulaşıma açılmıştır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

"Afet bölgesinin tamamına su verilmekte olup, içme suyunda, enerjide, haberleşmede, iletişimde herhangi bir sıkıntı yoktur. Rize'de taşkın riski altında 665 yapı tespit edildi. Bu bölgenin boşaltılması sağlanırken, yaraların sarılması için projelerimizi devreye alıyoruz. İlk etapta Rize genelinde 15 Temmuz'daki sel felaketinden etkilenen ve afet riski altındaki yapılar için toplam 550 konut inşa edeceğiz. Rize merkez, Çayeli, Güneysu ile 119 köyde binaların hasar tespitleri 50 ayrı ekip ile 7/24 esasına göre çalışılarak iki gün içinde tamamlanmıştır. Geçmişteki iyi örneklerin rehberliğinde, acı tecrübelerden ders çıkartarak, artık kendimize yeni bir yol çizmemiz gerektiğine inanıyorum."

Erdoğan, Rize'de afetzedelere, kira, taşınma ve diğer yardımların yapıldığını, acil ihtiyaçlar için tahsis edilen 18 milyon liranın 3 milyon lirasının ulaştırıldığını bildirdi.


 

Yorumlar

berat geçmiş olsun.