Erdoğan'dan Trump'ın kararına ilk yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile Suriye'den çekilme konusunda görüşme gerçekleştirdiklerini, bu nedenle bir süre daha bekleme kararı aldıklarını belirterek konuya yine de temkinli yaklaştıklarını ifade etti.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan'dan Trump'ın kararına ilk yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den çekilme kararını nasıl aldığını açıkladı. Kendisiyle yaptıkları telefon görüşmesini doğrulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın açıklamalarından sonra Suriye'ye yönelik operasyon konusunda bir süre daha bekleme kararı aldıklarını belirterken, açıklamalara temkinli yaşklaştıklarını da sözlerine ekledi.

İstanbul'da ihracat şampiyonlarının ödül töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok ama Suriye'den bize gelecek terör saldırılarına karşı tavrımız kesindir." şeklinde konuştu.

"Bölgenin güvenliği bizim için esastır." diyen Erdoğan, "Gerek Rusya gerek İran'la birlikte bölgede attığımız adımların hedefi, güvenliği tesis etmektir." ifadesini kullandı.

Erdoğan, "(Suriye) Samimi olan Arabı Kürdü Türkmeni hepsi ne diyorlar, 'Türkiye gelsin' Niçin? Çünkü Türkiye'ye inanıyorlar, Türkiye'ye güveniyorlar." dedi.

"Suriye topraklarını huzura kavuşturma işini bizzat üstlenmek mecburiyetinde kaldık." ifadesini kallanan Erdoğan, şöyle konuştu:

"Sayın Trump'la da yaptığımız görüşme neticesinde bize şunu söyledi; 'Buradan siz DEAŞ'ı temizler misiniz?' Biz temizledik, bundan sonra da temizleriz. Yeter ki sizler lojistik anlamda bizlere gerekli desteği verin ve çekilmeye başladılar mı, başladılar. Şimdi hedef bu diplomatik ilişkilerimizi sağlıklı bir şekilde sürdürmek, nasıl ki Cerablus'ta 3 bin DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdiysek, bundan sonra da yine bu terör gruplarını PKK, PYD, YPG hepsini etkisiz hale getirebilecek kabiliyete sahip bir Özgür Suriye Ordusuna ve Mehmetçiklere sahibiz."

Fırat'ın doğusuna operasyona ilişkin Erdoğan, şöyle konuştu: "Sayın Trump'la yaptığımız telefon görüşmesi, gerek diplomasi ve güvenlik birimlerimizin temasları, gerekse Amerikan tarafından yapılan açıklamalar, bizi bir müddet daha beklemeye yöneltti, tabi bu ucu açık bir bekleme süreci değildir.

Önümüzdeki aylarda Suriye sahasında hem PKK/PYD unsurlarını hem de DEAŞ kalıntılarını ortadan kaldıracak bir harekat tarzı izleyeceğiz. Bunun bilinmesi lazım.

Nihayet geçtiğimiz günlerde bu konuda şu ana kadar ki en açık ve ümit verici sözleri Amerikan yönetiminden duymayı başardık. Atalarımız, 'Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yermiş' der. Biz de geçmişteki kötü tecrübelerimiz sebebiyle bu sözleri memnuniyetle bir o kadar ihtiyatla karşılıyoruz."

Yorumlar