Erdoğan, Gazze'yi NATO gündemine taşıyacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD'de düzenlenmesi beklenen NATO zirvesinde Gazze konusunu gündeme getirmesi bekleniyor.

Google Haberlere Abone ol
Erdoğan, Gazze'yi NATO gündemine taşıyacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zirve öncesi havalimanında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Zirvede NATO'nun savunma yapılanmasını güçlendirmek amacıyla istişarelerde bulunacaklarını belirtti. Erdoğan, NATO'nun kuruluşunun 75. yıl dönümünün zirveye ayrı bir anlam kattığını ifade etti. Konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Zirveden beklentimiz milli güvenlik hassasiyetlerini gözeten ittifakı güçlendirecek sonuçların elde edilmesidir. Savunma sanayideki engellerin kaldırılması önemlidir. Görüşmelerde dünyada artan terör tehlikesine dikkat çekeceğiz."

NATO'NUN GAYRETLERİ ARTIRILMALI

Erdoğan, NATO'nun gayretlerinin artırılması gerektiğini vurguladı. Ukrayna'da NATO'nun savaşın tarafı haline getirilmemesi gerektiğini belirterek, ilkeli duruşlarını sürdüreceklerini söyledi. "Silahların konuştuğu her gün, bizim ne kadar isabetli bir yerde durduğumuzu göstermektedir. Türkiye, NATO'nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk 5 ülkeden biri. İmkan ve kabiliyetlerimizle NATO'nun bel kemiği ülkeler arasındayız" dedi.

GAZZE'DEKİ KATLİAMLAR GÜNDEME TAŞINACAK

Erdoğan, Gazze'deki durumu da gündeme getireceklerini belirtti. "Ortak değerlerimizin samimiyet testinden geçmekte olduğu Gazze'deki katliamları gündeme taşıyacağız. Uluslararası camianın İsrail'i durdurmakta yetersiz kaldığını vurgulayacağız. Bu meseleleri ikili görüşmelerde de ele alacağım" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA'DAKİ SAVAŞTA NATO'NUN ROLÜ

Erdoğan, Ukrayna'daki savaşa da değinerek, NATO'nun savaşın tarafı haline gelmemesi gerektiğini ve adil bir barışın sağlanmasının önemini vurguladı. "Ukrayna'daki savaşta NATO savaşın tarafı haline gelmemeli ve adil barış sağlanmalı" dedi.

KKTC'NİN TANINMASI ÇAĞRISI

Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) tanınması konusunda da çağrıda bulundu. "KKTC, bizim nezdimizde Türk devletlerinin tam üyesi konumunda. Başta Azerbaycan olmak üzere onların yaklaşımı da bizimle aynı konuma geldi. Son Suşa zirvesinde de KKTC orada bulundu. Bizler KKTC'yi TDT'ye (Türk Devletleri Teşkilatı) tam üye olarak görmek istiyoruz" dedi.

NATO LİDERLER ZİRVESİ

NATO'daki konumlarını güçlendirerek devam ettiklerini belirten Erdoğan, "NATO'daki konumumuzu güçlendirerek devam ediyoruz. Rutte'nin genel sekreterliğinde üst düzey rolümüz var" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'İN GAZZE SALDIRILARI

Son olarak, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına değinen Erdoğan, NATO'dan istediklerini alamadıklarını belirtti. "Bu konuda NATO'dan istediğimizi alabilmiş değiliz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'nde yapacağı görüşmelerde bu konuları gündeme getirerek, uluslararası alanda Türkiye'nin duruşunu ve beklentilerini dile getireceğini ifade etti.

Yorumlar