Enerjisa, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde

Enerjisa Enerji, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde yer aldı

Google Haberlere Abone ol
Enerjisa, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'nde

Enerjisa Enerji, eşitlik ve kapsayıcılık ilkesi doğrultusunda kurum içindeki uygulamalarıyla Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne ilk kez dahil edildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, cinsiyet eşitliğini taahhüt eden şirketlerin performansını ölçmek için dünyada yapılan en kapsamlı çalışmalardan biri olan endeks, bu yıl dünyanın 45 ülkesinden 484 şirketi değerlendirdi. Enerjisa Enerji ise toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yürüttüğü şirket içi politikalar ile başvuru yaptığı ilk sene Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne girdi.

Şirketlerin çalışanlarına davranış biçimi, ürün ve hizmetlerinin toplumun ihtiyaçlarına hizmet edip etmediği gibi kriterleri ele alan endeks, cinsiyet eşitliğini "Liderlik ve Yetenek Havuzu", "Eşit Ücret ve Cinsiyete Dayalı Ücret Eşitliği", "Kapsayıcı Kültür", "Cinsel Taciz Karşıtı Politikalar" ve "Marka Algısı" olmak üzere beş kategori üzerinden ölçüyor.

Enerjisa Enerji, 0 ila 100 arası bir skalada yapılan değerlendirmede tüm kategorilerde toplam 79,41 puan aldı. Şirketin 5 değerlendirme kategorisinde en başarılı olduğu kategori yüzde 100 ile "Cinsel Taciz Karşıtı Politikalar" oldu. Bunu, yüzde 87 ile "Kapsayıcı Kültür" kategorisi takip ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Enerjisa Enerji Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yetkinlikler Bölüm Başkanı Ebru Taşcıoğlu, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi'ne dahil olan şirket sayısının geçmiş yıla göre yüzde 16 arttığını belirtti.

Taşcoğlu, "Biz de eşitlikçi, kapsayıcı, adil bir çalışma ortamını stratejimizin temelinde olan sürdürülebilirliğin merkezinde tutuyoruz. 'Herkes için Daha İyi Bir Gelecek' vizyonumuzla Türkiye'nin enerji dönüşümüne öncülük ederken gücümüzü insan odaklı yaklaşımımız ile çalışanlarımızdan alıyoruz. Cinsiyet eşitliği odağında kadın çalışanlarımızı desteklemeye, yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Uygulamalarımızın dünya çapında onay görmesi bizim için çok önemli bir motivasyon kaynağı. Tüm süreçlerimizin iyileştirilmesi ve insana yakışır politikaları hayata geçirilmesi konusundaemeği geçen tüm çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Enerjisa Enerji İnsan ve Kültür Bölüm Başkanı Yakup Aydilek ise şirketin cinsiyet eşitliği konusuna hassasiyetle yaklaşığını vurgulayarak, "Çalıştığımız her alanda güçlerini arkamızda hissettiğimiz çalışma arkadaşlarımızın katkıları ile çeşitlilik, eşitlik ve kapsayıcılık ilkeleri odağında güçlenmeye devam edeceğimize inanıyoruz." ifadesini kullandı.

 

 

 

 

Yorumlar