Endonezya İnsani Gelişme Bakanı: Yoksulluğa karşı zenginler ve yoksullar evlensin

Endonezya İnsani Gelişme Bakanı Effendy, ülkedeki yoksulluğa karşı, "Zenginler ile yoksullar arasında evlilikler yapılmalı" önerisinde bulundu.

Google Haberlere Abone ol

Endonezya İnsani Gelişme ve Kültür Bakanı Muhadjir Effendy, yoksulluk oranını azaltmak için zenginlerin düşük gelirlilerle evlenmesi tavsiyesinde bulundu.

Dünya Bankası verilerine göre de 267 milyon nüfuslu Endonezya'da yaklaşık 115 milyon kişi ekonomik olarak orta sınıfın altında bulunuyor.

Bakan Effendy, ülkedeki varlıklı kişilerin düşük gelirliler ile aile kurmasının, ulusal yoksulluk oranının azalmasına katkıda bulunacağını ifade etti.

Effendy, dünyanın en yoğun Müslüman nüfusuna sahip ülkesinde, evlilik için İslam'daki ''uygun eş aramaya'' yönelik öğretilerin genellikle yanlış yorumlandığını belirtti.

Ülkede yaklaşık 15 milyon düşük gelirli aile bulunduğu bilgisini paylaşan Effendy, maddi yönden sınıflar arası evlilikler ile ekonomik olarak istikrarlı aileler oluşturulmasını hedeflediklerini dile getirdi.

Effendy ayrıca Din İşleri Bakanı Fahrul Razi'ye yoksulları gözeten evlilik önerilerine ilişkin fetva çıkarmasını tavsiye etti.

Dünya Bankası verilerine göre de 267 milyon nüfuslu Endonezya'da yaklaşık 115 milyon kişi ekonomik olarak orta sınıfın altında bulunuyor.
Evlilik öncesi sertifika programı

Öte yandan Muhadjir Effendy’nin ‘parlak’ fikirleri bununla kalmadı. Bakan ayrıca ‘evlilik öncesi sertifika programının’ hayata geçirilmesini de önerdi.

Maddi durumları iyi olmayan ancak evlenmeyi isteyen çiftlerin kabul edileceği bu eğitim programı, mesleki yetenekleri geliştirmeye ve iş bulmayı kolaylaştırmaya odaklanıyor.

Yaklaşık 260 milyon nüfusuyla İslam dünyasının en büyük ülkesi olan Endonezya'da kişi başına milli gelir yaklaşık 4 bin dolar olarak biliniyor. Endonezya, Güneydoğu Asya'nın en büyük ekonomisine sahip ülkedir. Aynı zamanda dünyanın en gelişmiş ilk 20 ülkesi arasında yer alıyor.

Yorumlar

Hayati Tabi düzün garibanın kızını (görmezmisiniz akıletmezmisiniz diyen kurana uyup ilimde bilimde teknolojide ileri gitsenize)