Elon Musk Twitter'ı 125 ülkenin bütçesinden daha fazla bir paraya satın aldı

Çılgın iş insanı Elon Musk Twitter'ı 2016 ülkeden 90'ının bütçesinden daha fazla bir paraya satın aldı. Musk, satın aldığı Twitter'da hayalindeki değişiklikleri yapacağını ve platformu daha da geliştireceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Twitter 125 ülkenin bütçesinden daha fazlaya gitti

Dünya sosyal medya tarihinin en büyük satın alma işlemini konuşuyor.

Dünyaca ünlü çılgın iş insanı Elon Musk, dünya üzerindeki 216 ülkeden 125'inin bütçesini geçen bir parayla Twitter'ı satın aldı. 

Musk Twitter'ı, bütçesi 44 milyar dolar olan Venezuela, Kamerun'la eş, Uganda, Tunus, Bahreyn, Bolivya, Letonya gibi ülkelerin bütçelerinden ise daha fazla bir paraya satın aldı.

Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, Twitter'ın yeni sahibi oldu. Haber sosyal medya devi tarafından da doğrulandı.

Elon Musk'ın şirketi satın almaya yakın olduğu ve bugün bir anlaşmaya varılabileceği haberleri üzerine yüzde 5'ten fazla değer kazanmıştı.

Anlaşmanın 44 milyar dolara sağlandığı kaydedildi.

Şirket başlangıçta Elon Musk'ın teklifini geri çevirmişti.

Musk anlaşmanın duyurulması öncesi Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Umarım beni en sert eleştirenler bile Twitter'da kalmaya devam eder, çünkü ifade özgürlüğü bu demek" dedi.

Anlaşma sonrası yaptığı paylaşımda ise "Twitter'ı yeni ürünlerle hiç olmadığı kadar iyi bir yere taşımak istiyorum." dedi.

Milyarder girişimci, Twitter algoritmasını açık kaynak yapmayı, bot olarak adlandırılan hesapları ortadan kaldırmayı ve gerçek kullanıcıların uygulamada olmasını sağlamayı hedeflediğini söyledi.

Uygulamadan atılan eski ABD Başkanı Donald Trump ise Twitter'a dönmeyeceğini söyledi.

Fox News'a konuşan Trump, kendi sosyal medya uygulaması Truth'u kullanmaya devam edeceğini ifade ederek, "Umarım Elon Twitter'ı geliştirmeler yapmak için satın almıştır. O iyi bir adam ama ben Truth'ta kalmaya devam edeceğim" dedi.

Beyaz Saray yönetimi ise satış ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.

Sözcü Jen Psaki, "Satışla ilgili yorum yapmayacağım. Ama Başkan Biden uzun zamandır büyük sosyal medya platformlarının gücü konusunda endişeliydi" dedi.

Musk'ın elektrikli araç yapım şirketi Tesla'nın hisseleri anlaşma sonrası yüzde 2 değer kaybetti.

ANLAŞMA GÜNÜ TWİTTER HİSSELERİ YÜKSELDİ

ABD'de piyasalar açılmadan önce Twitter'ın hisselerinin değeri yüzde 5,1 artarak 51,57 dolara yükseldi. Musk, hisse başına 54,20 dolar önermişti.

Musk bu ayın başlarında 3 milyar dolarlık Twitter hissesi satın almıştı. Hisselerinin yüzde 9'a çıkması üzerine Musk'a yönetim kuruluna girmesi teklif edildi. Fakat Musk bunu reddetti. Musk yönetim kuruluna girseydi daha fazla hisse satın alamayacaktı. Elon Musk 14 Nisan'da ise şirket için 43 milyar dolarlık teklif verdi.

Musk Perşembe günü de düzenleyici kurumlara teklifinin finansmanıyla ilgili ayrıntıları sunmasından sonra, 11 kişilik Twitter Yönetim Kurulu olası bir anlaşmayı ciddi şekilde değerlendirmeye başladı.

Başvuru dosyasına göre Musk, teklifi için 46,5 milyar dolarlık finansman paketine sahip olduğunu bildirdi.

Musk teklifini kendi hisselerinin yanı sıra Morgan Stanley ve diğer şirketlerinin desteğiyle finanse edeceğini belirtti.

Twitter Yönetim Kurulu, Elon Musk'ın teklifini açıkladıktan bir gün sonra şirketi bir hasmane devralma girişimine karşı korumak için "zehir hapı" stratejisi uygulayacağını açıklamıştı. Bu strateji herhangi bir kişinin yüzde 15'ten fazla hisse almamasını sağlamayı amaçlıyor. Şirket bu strateji çerçevesinde diğer yatırımcılara indirimli ilave hisse satıyor.

Hasmane devralma girişimi ise bir kişi ya da kurumun, hedef şirketi, yönetimin iradesine aykırı olarak ele geçirmeye çalışmasını tanımlamak için kullanılan bir terim.

Yatırım firması Wedbush Securities'in uzmanlarından Dan Ives'a göre yönetim kurulunun Musk ile masaya oturması birçok yatırımcı tarafından şirketin el değiştirme sürecinin başlangıcı olarak görülecek.

Ives, "Dünyanın en zengin insanı olan Elon Musk'ın şirketi hasmane bir şekilde devralma girişimi Twitter Taht Oyunları'nda yönetim kurulunu köşeye sıkıştıracaktı" diyor.

KARAR SONRASI KRİPTO PARALARDA HAREKETLİLİK

Elon Musk'ın Twitter'ı satın aldığına yönelik haber teyit edildikten sonra kripto para piyasalarında hareketlilik yaşanmaya başlandı. Doge ve SHIBA Inu'ya olan ilgisiyle bilinen Elon Musk'un Twitter'ı satın almasından sonra bu iki para birimi de bir anda yükselmeye başladı. Doge bir anda yüzde 25 değer kazanırken, SHIBA ise yüzde 10'a yakın değerlendi.


 

 

Yorumlar